Ważne uroczystości w szkole – o czym pamiętać podczas organizacji?

Szkoła to nie tylko zajęcia lekcyjne, ale również istotne wydarzenia i uroczystości, warto więc zadbać o ich odpowiednią oprawę. Dzień Nauczyciela, Święto Niepodległości, Mikołajki czy inne okazje to świetny pretekst, aby wykorzystać kreatywność uczniów i zachęcić ich do działania.

Program artystyczny

To z pewnością jeden z kluczowych elementów przygotowania uroczystego apelu z okazji ważnych świąt państwowych, ale również takich wydarzeń, jak np. Walentynki. Planując część artystyczną warto więc skonsultować się z samymi uczniami i wykorzystać ich pomysły. Może okazać się, że przedstawienie z okazji Dnia Niepodległości będzie znacznie bardziej interesujące dla najmłodszych uczniów niż sam apel, podczas którego odczytane zostaną same fakty historyczne. Zadanie obecnie jest o tyle proste, że w Internecie i nie tylko znaleźć można gotowe scenariusze tematycznych spektakli. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczniowie sami stworzyli scenariusz pod okiem nauczycieli. Takie przedsięwzięcie z całą pewnością wymaga dłuższych przygotowań obejmujących m.in. próby teatralne, ale też daje znacznie więcej satysfakcji. Jeśli więc w szkole działa kółko teatralne, warto zaangażować je do organizacji obchodów różnych uroczystości. Oprócz przygotowania samego występu nie mniej istotne są takie elementy, jak stroje czy dekoracje sceniczne. O tych kwestiach również trzeba pomyśleć wcześniej. Zdarza się, że konieczne będzie samodzielne przygotowanie kostiumów scenicznych bądź pomoc rodziców uczniów. Z całą pewnością warto jednak podjąć taki wysiłek, bo program artystyczny wiele na tym zyska.

Zaplecze techniczne

Nawet najlepszy spektakl, koncert czy inne wydarzenie nie odniesie sukcesu bez właściwej oprawy technicznej. Odpowiedniej wielkości scena, dobrze zaaranżowana widownia oraz nagłośnienie sprawią, że odbiór części artystycznej będzie znacznie przyjemniejszy. Nie oznacza to jednak, że szkoła musi inwestować w kosztowny sprzęt sceniczny – obecnie poszczególne elementy wyposażenia można wypożyczyć. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku przedsięwzięć na większą skalę, a więc np. w sytuacji, gdy organizowany jest międzyszkolny konkurs. Wówczas można zdecydować się na wypożyczenie sceny teatralnej dla szkoły – składająca się z lekkich elementów aluminiowych konstrukcja przeznaczona do samodzielnego montażu pozwoli szybko i łatwo stworzyć odpowiednie warunki do wystawiania spektakli czy realizacji przedstawień. Jakość, bezpieczeństwo i wiele możliwości realizacji zapewni na pewno uniwersalna scena teatralna BSC System

Oprócz sceny nie mniej istotne jest nagłośnienie, zwłaszcza jeśli wydarzenie odbywa się w przestronnym pomieszczeniu, jak np. sala gimnastyczna. Warto więc zadbać, aby artyści byli dobrze słyszalni z każdego miejsca na widowni. Nie można też zapominać o odpowiednim oświetleniu, które może stać się istotnym elementem dekoracji. Odpowiednio przygotowane zaplecze techniczne to pewność, że przedstawienie szkolne, uroczysty apel czy inne wydarzenie będzie dopracowane pod każdym względem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here