Wybór zawodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć ludzie wkraczający na ścieżkę kariery. Polacy spędzają w pracy łącznie około 240 dni w roku, czyli około 66%. Tak wynika z raportu przeprowadzonego w 2016 roku przez OECD. W świetle tego, że praca stanowi lwią część życia wielu osób, niezwykle istotnym czynnikiem, prowadzącym do poprawy jakości życia, jest wybór profesji, która będzie odpowiadać indywidualnym predyspozycjom i cechom charakteru, a w rezultacie, będzie źródłem satysfakcji. Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie tego, w jakiej pracy kandydat może okazać się świetny, jednak najszybszym z nich jest wykonanie testu predyspozycji zawodowych.
Sprawdź siebie
Dostępne online testy umożliwiają sprawdzenie wielu ważnych kwestii, które determinują to, w jakim zawodzie dana osoba może się najlepiej sprawdzić. Test składa się pytań, które mają za zadanie sprawdzić m.in.:
- wykształcenie,
- cechy osobowości,
- rodzaj nabytych umiejętności,
- wrodzone predyspozycje,
- rodzaj pasji i zainteresowań kandydata,
- potencjalną reakcję i zachowanie w konkretnych sytuacjach.
Nie brakuje także pytań dotyczących radzenia sobie ze stresem, gdyż jak wiadomo, obecnie, pojawia się on w wielu miejscach pracy. Poza profesją samą w sobie, istotne jest także środowisko pracy, a także jej specyfika, dlatego też w testach predyspozycji zawodowych nie brakuje także punktów dotyczących umiejętności pracy w grupie, pracy indywidualnej, a także preferencji dotyczących firmy (np. lepiej odnajdujesz się w małych firmach, czy w dużych, międzynarodowych korporacjach?). Niektóre pytania są bardzo szczegółowe, inne bardziej ogólne, jednak nad każdym warto się przez chwilę zastanowić i nie udzielać pochopnych odpowiedzi. Chcąc uzyskać jak najbardziej trafne podsumowanie, a więc i sugestie dotyczące zawodu, warto wybierać testy obszerne, składające się z nawet kilkudziesięciu pytań – poświęć więc odpowiednią ilość czasu i nie spiesz się. Ważne, by odpowiedzi jak najlepiej odzwierciedlały osobowość kandydata i jego preferencje. W niektórych przypadkach, kilka spośród opcji do zaznaczenia może pasować do Twoich preferencji, dlatego pamiętaj, by wybrać tę najtrafniejszą.
Dlaczego warto skorzystać
Pierwszą zaletą jest to, że wiele testów predyspozycji zawodowych jest bezpłatnych. Dodatkowo, są dostępne online, a więc można je wykonać bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza obecnie, kiedy wszyscy cierpią na permanentny brak czasu. Nie należy się także obawiać o jakość tego typu doradztwa zawodowego (pod warunkiem, że jest zaczerpnięte z rzetelnych źródeł), ponieważ zwykle, testy te są przygotowywane przez psychologów. Jest to świetne narzędzie dla osób, które właśnie skończyły studia i zastanawiają się, w jakim zawodzie mogłyby się odnaleźć, ale także dla wszystkich, którzy już od jakiegoś czasu wykonują konkretny zawód, ale nie odnajdują się w swojej obecnej pracy. Zdefiniowanie swoich oczekiwań, preferencji i umiejętności, z pewnością ułatwiłoby im proces przebranżowienia, a w rezultacie, pomogłoby w szukaniu nowego zatrudnienia. Jeżeli dana osoba wie, czym chciałaby się zajmować zawodowo, to zdecydowanie można powiedzieć że to już połowa sukcesu. Próbowanie swoich sił w różnych profesjach, bez uprzedniego określenia celów, niejednokrotnie skutkuje tym, że pracownik stopniowo traci motywację, a ciągłe zmiany zawodów są często powodem silnego stresu.
Oprócz testu predyspozycji zawodowych, warto także skorzystać z konsultacji z doradcą zawodowym. Przed rozmową można przygotować zestaw pytań, a także sprawdzić sytuację na rynku pracy. Jest to istotne, ponieważ może się okazać, że na zawód, który byłby odpowiedni dla danego kandydata, nie ma obecnie zapotrzebowania. Wraz z doradcą można więc wspólnie poszukiwać alternatyw. Dobry doradca powinien być dobrze zorientowany w lokalnym rynku, by służyć wartościową radą tym, którzy właśnie poszukują swojej ścieżki kariery.
Jeżeli chcesz sprawdzić, w czym mógłbyś się spełniać, zajrzyj na: https://www.kierunekrozwoju.pl/ i wypełnij ankietę. Z pewnością pomoże Ci to w wyborze zawodu.
Artykuł sponsorowany.