Psycholog online

Internet już od wielu lat niezwykle ułatwia nam życie. W swoim wygodnym fotelu, bez wychodzenia z domu, możesz oddawać się rozkoszy zakupów, rozmowom z przyjaciółmi, realizacją przelewów bankowych, ale też łatwo i skutecznie zaplanujesz terapię u psychologa. I wcale nie musisz kłaść się na słynnej kozetce. Co ważniejsze – w anonimowy sposób skorzystasz ze wsparcia specjalistów. Gdzie zatem należy szukać pomocy psychologa online?

Jak może Ci pomóc psycholog przez Internet?

Właściwie tak samo, jak psychoterapeuta, który na rozmowę zaprosi Cię do własnego gabinetu na konkretny termin. Psychoterapia online przyniesie bowiem te same rezultaty. Zmieni się jedynie otoczenie. Rozmowa z psychoterapeutą może być prowadzona bezpośrednio, np. przez wideorozmowę, lub udział w webinarium albo pośrednio, kiedy kontakt ograniczony jest do korespondencji mailowej.

Ciekawym rozwiązaniem są tutaj szczególnie kursy online, których celem jest np. zyskanie większej pewności siebie, praca nad lepszą motywacją do działania czy umiejętne radzenie sobie ze stresem. W ten sposób znajdziesz też pełne wsparcie, kiedy nie radzisz sobie z własnymi problemami, źle sypiasz, czy borykasz się przez dłuższy czas z przygnębieniem.

Komu pomoże psycholog online?

Zdalna forma psychoterapii ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Trzeba jednak przyznać, że takie rozwiązanie zdecydowanie ma więcej zalet:

  • nie musisz wychodzić z domu, a terapię możesz prowadzić w dogodnym i komfortowym dla Ciebie miejscu,
  • do wyboru masz bardziej elastyczne godziny spotkań. W przypadku terapii indywidualnej psycholog dopasuje się do Twojego trybu pracy czy zajęć,
  • masz dostęp do specjalisty, nawet jeśli w Twojej miejscowości nie znajduje się żaden renomowany gabinet psychologiczny,
  • możesz zapewnić sobie pełną anonimowość podczas prowadzonych zajęć.

Te plusy sprawiają, że psychoterapia online jest dostępna także dla osób, które z różnych przyczyn nie mogły wcześniej korzystać z pomocy psychologa. Natomiast dzięki temu, że tego typu terapie prowadzone są przy udziale doświadczonych psychologów, uzyskasz taki sam rezultat, jak na sesjach stacjonarnych.

Czy każdy może skorzystać z pomocy psychologa przez Internet? Oczywiście! Zajęcia online są pomocne dla każdego, również dla:

  • dzieci,
  • młodzieży,
  • weteranów wojennych,
  • osób dorosłych ze stanami lękowymi, czy depresyjnymi.

Jak może wyglądać psychoterapia online?

Internetowe poradnie psychologiczne działają w różny sposób. Tak naprawdę to od Ciebie i zakresu Twoich problemów zależy, jak będzie wyglądać Twoja terapia. Możesz zapisać się np. na kurs, podczas którego będziesz brać udział w webinarium, czyli internetowym seminarium, prowadzonym przez doświadczonego terapeutę. To dobry pomysł, jeśli chcesz popracować nad pewnością siebie, motywacją czy poprawą nastroju.

Terapia może jednak opierać się także na indywidualnych spotkaniach. Taka forma będzie lepsza dla osób, które bezpieczniej czują się w bardziej kameralnym gronie. Warto tutaj zwrócić uwagę również na sposoby prowadzenia zajęć.

Jednym z ciekawszych i zarazem skuteczniejszych rozwiązań jest terapia poznawczo-behawioralna. To metoda z powodzeniem wykorzystywana jest od wielu lat i pomaga w zwalczaniu nie tylko stanów depresyjnych, ale również lękowych czy nawet zaburzeń nastroju. W dużym uproszczeniu terapia poznawczo-behawioralna polega na zmianie sposobu myślenia i postrzegania siebie w inny, lepszy sposób. Może być prowadzona zarówno w formie kursu online metodą „Zrób to sam”, w formie indywidualnych spotkań ze specjalistą, jak i w sposób hybrydowy łączący kurs ze wsparciem specjalisty.

Gdzie szukać pomocy online?

Psychoterapia online cieszy się coraz większym powodzeniem. I nic dziwnego, skoro nawet badania naukowe potwierdzają skuteczność tak prowadzonych zajęć, również w przypadku dzieci ze zdiagnozowaną depresją czy osób ze stresem pourazowym. Warto jednak zawsze sprawdzić odpowiednie kompetencje specjalistów prowadzących zajęcia. Najlepiej jeśli psychoterapeuta posiada odpowiednie certyfikaty oraz doświadczenie w prowadzeniu zarówno indywidualnych, jak i grupowych terapii.

W takim gabinecie online powinien być też dostęp do konsultacji, dzięki którym doświadczona osoba zdiagnozuje Twój problem i doradzi Ci, jaki kurs bądź jaki rodzaj terapii będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.elpisonline.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here