Decyzja o rozwodzie rzadko jest prosta, choć może wnieść do życia sporo dobrego. Zakończenie nieudanego związku to bowiem okazja, by zacząć od nowa, ale przede wszystkim uwolnić się z toksycznego lub niedającego zadowolenia układu.

Niemniej jednak sprawy rozwodowe oznaczają wiele wyzwań oraz stresu. Warto się zatem do nich możliwie rzetelnie przygotować, aby nie popełnić błędu i być jak najlepiej przygotowanym.

W poszukiwaniu informacji

Kancelaria adwokacka to miejsce, które należy odwiedzić w pierwszej kolejności. Przede wszystkim specjalista od spraw rozwodowych omówi z klientem indywidualną sytuację tego ostatniego. Wszystkie te zagadnienia prawdopodobnie zainteresują również sąd, więc rzetelne poinformowanie jest w interesie osoby chcącej się rozwieść. Przygotowanie wskazane jest także drugiej strony, a mianowicie małżonkowi, któremu może zależeć na utrzymaniu małżeństwa. Adwokat podpowie, jakie działania podjąć w obu tych przypadkach. Wskaże również formalności, które będą musiały zostać załatwione. Jeżeli para ma dzieci, dobrze stworzyć przynajmniej wstępny plan podziału opieki, a także omówić alimenty. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, kiedy małżonkowie są zgodni w kwestii zakończenia małżeństwa, takie kwestie nie muszą być źródłem konfliktów. O opanowanie i spokojne podejście do tematu często jednak trudno, więc rady prawnika okazują się bezcenne. Pozwalają ocenić swoje szanse podczas rozprawy, ale też przekładają się na większy spokój i dystans.

Dobrze przemyślana decyzja

Prawnik nie będzie podejmował za klienta decyzji. Nakreśli jego sytuację na gruncie prawnym, powie też, czego można się spodziewać i ewentualnie jak długo w przybliżeniu potrwa dana procedura. Jednak ostateczna decyzja będzie należeć do klienta. Warto spotkać się z adwokatem wcześniej, omówić wszelkie wątpliwości i szczegóły, a następnie dać sobie trochę czasu na zastanowienie. Rzadko zdarza się całkowita pewność odnośnie słuszności zakończenia małżeństwa. Choć rozwody są obecnie zjawiskiem akceptowanym z perspektywy społeczeństwa, to u jednostek biorących w nich udział, wciąż generują mnóstwo stresu i wątpliwości. Prawnik może rozwiać choć część z nich.

Artykuł partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here