zdolność kredytowa

W ubiegłym roku rozpoczął się kryzys ekonomiczny, który objawia się dziś dwucyfrową inflacją. W związku z tym doszło do zmian na rynku kredytowym. Przed 2022 r. banki przyznawały świadczenia na stosunkowo liberalnych zasadach, teraz normy są zdecydowanie bardziej wymagające. Co zrobić, aby nasza zdolność kredytowa nie pozostawiała instytucji finansowej wiele do życzenia? Poznaj 3 sprawdzone rady.

Czym jest zdolność kredytowa?

Rozważania rozpocznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest zdolność kredytowa. Intuicyjnie większość z nas wie, iż chodzi o indywidualną możliwość spłaty zobowiązania przez klienta. Co jednak dokładnie się na ten parametr składa i jak poprawić swój wynik?

Według ustawy o prawie bankowym (nowelizacja z 10 lutego 2023 r.), przez zdolność kredytową należy rozumieć: „zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”. Oznacza to, że bank, badając ten wskaźnik w kontekście naszego wniosku kredytowego, chce ustalić, z jak dużym ryzykiem wiąże się kredytowanie tego typu klienta. Scoring kredytowy to rozbudowane zagadnienie, a każdy bank może mieć nieco inne, szczegółowe wymagania, jednak są pewne elementy, które analizuje każda placówka. Co do nich należy?

Podczas analizy zdolności kredytowej pożyczkodawca z pewnością sprawdzi naszą ewentualną obecność w tzw. bazach dłużników. Jeśli posiadamy już aktywne zadłużenie albo borykamy się z nieterminową spłatą kredytów, bank szybko się o tym dowie. Zatajanie tego rodzaju informacji może prowadzić do natychmiastowego odrzucenia wniosku. Ponadto bardzo ważnymi danymi w kontekście scoringu są m.in. nasze zarobki netto, stan cywilny, miesięczne wydatki, a także liczba osób na utrzymaniu.

Jak skutecznie poprawić zdolność kredytową – 3 wskazówki

Wiele osób postrzega słaby scoring kredytowy jako poważny problem, z którym niełatwo się uporać. Rzeczywiście, poprawa parametrów pożyczkowych może wiązać się z wyrzeczeniami i wymagać czasu, ale nie jest niemożliwa do osiągnięcia. Przedstawiamy 3 sprawdzone sposoby, aby zwiększyć szanse na akceptację aplikacji kredytowej.

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dopasowanie produktu bankowego do możliwości klienta. Jeśli zarabiamy przeciętnie (3-6 tys. zł netto), kilkumilionowe kredyty, czy to gotówkowe, hipoteczne, czy obrotowe, nigdy nie będą w naszym zasięgu. Zracjonalizujemy, np. z pomocą doradcy kredytowego, jak duże świadczenie będzie dostępne w przypadku naszych zarobków i nie aplikujmy o kwoty przekraczające ten próg. Ryzykujemy wówczas odrzuceniem wniosku, a już sam ten akt dodatkowo obniży nam scoring.

Jeśli planujesz zaciągnięcie kredytu za kilka miesięcy lub lat, już teraz pomyśl o tym, jak uwiarygodnić swoją osobę w oczach banku. Zdecyduj się np. na mały kredyt ratalny na sprzęt AGD lub RTV i dbaj o to, aby sumiennie spłacać wyznaczone raty. Posiadanie w historii kredytowej tego typu pożyczek jest bardzo korzystne, bo pokazuje naszemu przyszłemu kredytodawcy, że ma do czynienia z osobami godnymi zaufania.  

Efektem starań kredytowych jest podpisanie umowy z bankiem. Warto pamiętać, że nie tylko instytucja finansowa ma wpływ na kształt tego dokumentu. Jako klienci posiadamy możliwość negocjowania w zakresie różnych warunków, w tym interpretacji naszej zdolności kredytowej. Wybierając bank dowiedzmy się zatem, jak konkretna firma podchodzi do pertraktacji z aplikującymi. Jeśli bank traktuje klientów po partnersku, warto zdecydować się na współpracę.

Gdzie znaleźć dobry kredyt gotówkowy?

Obecnie rynek jest przesycony ofertami kredytów gotówkowych. Jednak tylko nieznaczna część z nich to produkty najwyższej jakości. Jak dowiedzieć się, który wariant będzie optymalny?

Samodzielna analiza ofert kredytowych to bardzo trudny proces. Rozumieją to twórcy narzędzi tj. porównywarka kredytów Comparer.pl, których platformy ułatwiają laikom poszukiwania optymalnych rozwiązań bankowych online. Jeśli Ty także należysz do osób, które nie lubią poświęcać wolnego czasu na dowiadywanie się, jakie kredyty gotówkowe online są najlepsze, sprawdź to nowoczesne rozwiązanie już teraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here