Czym jest karta kredytowa i czy warto z niej korzystać

Karta kredytowa to niezwykle popularne narzędzie finansowe, z którego korzystają ludzie na całym świecie. Prosta w obsłudze, funkcjonalna i niezwykle pożyteczna, w wielu przypadkach okazuje się ratunkiem dla domowego budżetu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na złożenie wniosku o jej przyznanie. Obok licznego grona zwolenników używania kart kredytowych nie brakuje również osób sceptycznie do niej nastawionych, co w dużej mierze wynika z nieznajomości zasad korzystania z tego rodzaju rozwiązania. Czym tak naprawdę jest karta kredytowa i jak działa?

Karta kredytowa – co to takiego?

Karta kredytowa z wyglądu do złudzenia przypomina tradycyjną kartę płatniczą. Poza wyglądem obydwa produkty bankowe łączy także sposób użytkowania. Za pośrednictwem karty kredytowej można bowiem realizować zarówno transakcje dokonywane stacjonarnie, jak i online. Można korzystać z niej podczas zakupów towarów i usług, regulowania rachunków oraz dokonywania różnorakich opłat. Do zatwierdzenia transakcji potrzebny jest indywidualny kod PIN przypisany do karty. W odróżnieniu jednak od tradycyjnej karty płatniczej wypłacanie pieniędzy z bankomatów przy pomocy katy kredytowej jest zdecydowanie mniej korzystne. Ilość i wysokość naliczanych przez banki opłat za jej użycie w celu dokonania wypłaty sprawia, że jest to nieopłacalne i lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania lub korzystać z niego sporadycznie.

Do karty kredytowej, podobnie jak karty płatniczej przypisany jest rachunek. Jest to jednak rachunek oddzielny od rachunku osobistego. Jest on otwierany w momencie podpisania umowy dotyczącej karty kredytowej. Wszystkie środki wykorzystane w ramach posługiwania się kartą muszą być wpłacane właśnie na ów rachunek. Do karty kredytowej przypisany jest limit, który określa wysokość kwoty, jaką użytkownik karty może w ramach posługiwania się nią wykorzystać każdego miesiąca. Wysokość owego limitu, podobnie jak decyzja o wydaniu karty uzależniona jest od oceny zdolności kredytowej klienta.

Karta kredytowa – kiedy warto z niej korzystać?

Korzystanie z karty kredytowej bez wątpienia wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim pozwala racjonalnie zarządzać domowym budżetem bez obaw o to, że nieplanowane wydatki sprawią, że powstanie w nim przysłowiowa luka. To także skuteczny sposób na realizację swoich planów, których z różnych przyczyn nie można lub nie chce się odkładać „na potem”. To także większy zakres poczucia bezpieczeństwa finansowego. Świadomość, że w sytuacji losowej ma się do dyspozycji dodatkowe źródło pieniędzy, które umożliwi pokrycie nieplanowanych wydatków, wiąże się z dużym komfortem.

Wszystkie te zalety w połączeniu z korzystnymi zasadami działania kart kredytowych czynią z nich bardzo atrakcyjne narzędzia bankowe, które cieszy się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Karta kredytowa, jak sama nazwa wskazuje, jest rodzajem kredytu, którego bank każdego miesiąca udziela klientowi. I jak każdy kredyt – jest zobowiązaniem, które należy uregulować na określonych warunkach. Warto jednak pamiętać, iż jest to kredyt udzielany na wyjątkowo korzystnych warunkach. Cały czas spłaty zadłużenia na karcie podzielony jest na okresy. Dokonanie owej spłaty w tzw. okresie bezodsetkowym skutkuje tym, że do pożyczki udzielonej w ramach limitu na karcie nie są doliczane odsetki, a kredyt nie podlega oprocentowaniu. Oznacza to, że użytkownik karty oddaje bankowi dokładnie tyle, ile pożyczył, posługując się nią na przykład w trakcie zakupów. Zasady użytkowania karty kredytowej w jak najkorzystniejszy sposób można poznać na przykład z praktycznego poradnika online – Portal Płać Kartą. Warto się z nimi zaznajomić, rozważając złożenie wniosku o wydanie karty. Pomoże to uporządkować wiedzę i sprawdzić, w jakich warunkach korzystanie z karty kredytowej będzie najbardziej opłacalne.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródło:

https://www.bankier.pl/smart/karta-kredytowa-co-to-jest-jak-dziala-karta-kredytowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here