Obecnie każda firma, która chce coś znaczyć na rynku musi istnieć również w sieci. To konsekwencja wynikająca z rozwoju Internetu. Poza prowadzeniem e – sklepów liczy się to, by posiadać bloga w temacie działalności firmy. Także ludzie z innych branż chcąc coś zaoferować, zaprezentować swoją markę bądź podzielić się własną pasją decydują się na prowadzenie blogów.

Krótka charakterystyka blogosfery

Termin jakim jest blogosfera odnosi się do wszystkich istniejących blogów pojmowanych jako społeczność lub sieć społeczna. Blogi z konkretnych branż połączone są między sobą, a ich autorzy, czyli blogerzy czytają je, zostawiając komentarze, umieszczając linki do swoich stron, czy też odnoszą się do nich w treści wpisów. Tak połączone blogi tworzą określoną kulturę. Warto zaznaczyć, że blogi w dalszym ciągu są jednak formą publikacji, a blogosfera w tej chwili stała się już zjawiskiem społecznym. Po raz pierwszy termin ten został użyty 10 września 1999 roku przez Brada L. Grahama. Określenie to powiązano z greckim słowem „logos”, oznaczającym świat słów. Powszechnie zaś terminu tego używa się od 2002 roku. Blogosfera ma także swoje specyficzne problemy, takie jak: spam dotyczący komentarzy i trackbacków, uzależnienie blogerów od systemów z których korzystają, a także tendencję twórców systemów blogowych do tworzenia społeczności zamkniętych w ramach pojedynczego systemu.

Środki i narzędzia blogosfery

W blogosferze można zaistnieć, kiedy ma się ciekawy pomysł na rozwój własnego bloga. Cyklicznie są też organizowane konkursy typu „Blog Roku”,
które najlepiej pokazują, że branża ta idzie do przodu. Doświadczeni blogerzy korzystają ze środków i narzędzi, które wpływają na kształt blogosfery.
Jednym z nich jest blogroll, a więc lista linków do innych blogów. Linki te są kluczowe dla Google, i wpływają na miejsce bloga w rankingu witryn. Możliwość pozostawiania komentarzy i wymieniania się opiniami także wpływa na kształt społeczności jaką jest blogosfera. Dodatkowo, liczy się TrackBack, czyli cytowanie, gdzie jeszcze można znaleźć pewne informacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here