Prowizja za udzielenie kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy jest sprawdzonym sposobem na pozyskanie dodatkowej gotówki, którą można przeznaczyć na dowolny cel. Pożyczone pieniądze bardzo często stają się metodą na poratowanie domowego budżetu, uporanie się z niespodziewanymi wydatkami czy też realizację marzeń. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Ze względu na fakt, iż jest on formą zadłużenia, decyzja o złożeniu wniosku o jego przyznanie powinna być dobrze przemyślana i dostosowana do własnych możliwości. Bardzo istotny jest także wybór odpowiedniej oferty. Warunki kredytów gotówkowych proponowane przez poszczególne banki mogą być bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem wysokości oprocentowania, jak i prowizji doliczanej za udzielenie kredytu gotówkowego. Czym jest owa prowizja i w jaki sposób bywa naliczana? Jak znaleźć najbardziej dogodną ofertę?

Kredyt gotówkowy i jego zasady

Kredyt gotówkowy (np. kredyt gotówkowy Santander Consumer Banku) jest formą pożyczki udzielanej na dość prostych zasadach. O jego przyznaniu decyduje ocena zdolności kredytowej klienta. W zależności od jej wyniku, decydując się na skorzystanie z kredytu gotówkowego, można pożyczyć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. O tym ile ostatecznie może pożyczyć klient, decyduje też rodzaj oferty. W propozycjach przygotowanych przez banki można znaleźć ich naprawdę wiele. Najczęściej różnią się one od siebie nie tylko maksymalną kwotą, jaką można pożyczyć, ale też proponowanymi warunkami, w tym również tymi odnoszącymi się do kosztów kredytu. Koszty kredytu bywają zróżnicowane. Dotyczy to zarówno wysokości oprocentowania, jak i prowizji. Te dwa czynniki mają największy wpływ na to, ile za udzielnie kredytu zapłaci klient. O ile oprocentowanie kredytu zazwyczaj nie wzbudza większych wątpliwości, o tyle obecność prowizji bardzo często już tak. Czym jest i w jaki sposób się ją nalicza?

Kredyt gotówkowy i jego prowizja

Pojęciem prowizji określa się opłatę, którą musi ponieść kredytobiorca w związku z zaciągnięciem kredytu. Jest ona naliczana przez bank i wyrażana w procentach. Wysokość owej prowizji jest kwestią indywidualną dla każdej placówki. Najczęściej stanowi stosowny procent od pożyczanej kwoty. I choć ma ona charakter jednorazowej opłaty, tak naprawdę bardzo mocno rzutuje na ostateczny koszt kredytu. W wielu przypadkach banki decydują się na zrezygnowanie z naliczania prowizji lub redukcję jej wysokości pod warunkiem spełnienia określonych warunków, na przykład zamówienia dodatkowych produktów, jak chociażby karta kredytowa. Niestety zrezygnowanie z prowizji nie zawsze oznacza dla kredytobiorcy brak kosztów za udzielenie pożyczki. Może się bowiem okazać, że choć bank nie pobierze prowizji od kredytu, zrekompensuje sobie jej brak, doliczając inne dodatkowe opłaty. Wyróżnia się trzy rodzaje prowizji naliczanej przez banki: prowizję za udzielenie kredytu, prowizję za wcześniejszą spłatę zadłużenia oraz prowizję za rozpatrzenie wniosku. Niezbędna do wyliczenia wszystkich kosztów jest kalkulacja kredytu gotówkowego, do której opracowania bardzo przydatnym narzędziem okazuje się kalkulator kredytu gotówkowego. Prawidłowo przeprowadzona kalkulacja powinna zawierać wszystkie opłaty, jakie są doliczane do pożyczanej sumy i które w realny sposób wpływają na to, ile ostatecznie będzie musiał zwrócić bankowi kredytobiorca. Jej przeprowadzenie ułatwia podjęcie decyzji i pomaga uniknąć ryzyka trudności w spłacie zadłużenia. To bardzo ważne, bowiem niedostosowanie warunków kredytu do własnych możliwości finansowych może generować trudności w wywiązaniu się ze zobowiązania i sprzyjać niebezpiecznemu zjawisku, jakim jest utrata płynności finansowej.

Źródło

https://www.totalmoney.pl/artykuly/9012,kredyty-hipoteczne,prowizja-za-udzielenie-kredytu—na-czym-to-polega,1,1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here