Chcąc szukać pracy w danym regionie, należy skupić się przede wszystkim na miejscu naszego zamieszkania. Dojazd może okazać się wyjątkowo męczący i problematyczny, jeśli nasze miejsce pracy jest bardzo oddalone od miejsca zamieszkania.
Rynek pracy w Małopolsce
Rynek pracy w Małopolsce prezentuje się bardzo pozytywnie na tle innych województw w Polsce. Średnie wynagrodzenie wynosi około 6200 złotych brutto, chociaż liczba ta różni się w zależności od tego, w jakim rejonie podejmujemy pracę.
Stopa bezrobocia wynosi 4,6%, co na tle całościowej stopy bezrobocia w Polsce, wynoszącej 5,5% prezentuje się bardzo dobrze. Większość pracowników, bo aż 66%, pracuje w sektorze przemysłowo-handlowym i nie rokuje się szybkiej zmiany tego stanu rzeczy, ze względu na charakterystykę gospodarczą tego regionu.
Charakterystyka Krakowa na rynku pracy
Należy jednak zwrócić uwagę na to, jak bardzo rynek pracy i wszelkie dane z nim związane różnią się od siebie w zależności od tego, gdzie konkretnie w Małopolsce tej pracy szukamy. W samym Krakowie zarobki oraz zapotrzebowanie różni się od tego, dla przykładu, w powiecie dąbrowskim.
Przyjrzyjmy się więc temu, jaka jest charakterystyka runku pracy w samym tylko Krakowie.
W Krakowie możemy oczekiwać wyższych średnich zarobków niż w innych rejonach województwa małopolskiego. Średnie wynagrodzenie w Krakowie wynosi bowiem 7254 złote brutto, a więc wynosi 117% średniego wynagrodzenia w całym województwie i jest jednym z najwyższych w całym kraju.
Stopa bezrobocia w samym Krakowie obecnie wynosi 2,9%, jest więc dużo mniejsza niż ta całego województwa (przypomnijmy — 4,6%), a tym bardziej całej Polski (5,5%). Prezentuje się również bardzo dobrze na tle innych większych miast w Polsce, gdzie stopy bezrobocia potrafią wynieść nawet do 10%.
Znaczna większość krakowskich pracowników zatrudniona jest w sektorze przemysłowo-handlowym, w dużych lub średnich firmach. Ilość pracowników zatrudnionych w tym sektorze w Krakowie, z danych na początek roku 2022, wynosi około 232,7 tysięcy, co stanowi prawie połowę zatrudnionych pracowników w tym sektorze w całym województwie małopolskim.
Gdzie w Krakowie szukać pracy?
O pracy nie można mówić jednak bez jednego z najważniejszych tematów — jak w ogóle ją znaleźć i gdzie jej szukać?
Na szczęście, z pomocą przychodzi nam internet. W obecnych czasach większość rekrutacji przeprowadzana jest elektronicznie, od samego szukania ofert i wysyłania CV, aż po rozmowy kwalifikacyjne. Praca Kraków – takie serwisy pracy cieszą się więc ogromną popularnością, ułatwiając ten proces zarówno pracodawcy, jak i kandydatowi. Warto się z takimi zapoznać.
Biorąc pod uwagę gospodarczą charakterystykę regionu, najlepiej jest szukać pracy w sektorze przemysłowo-handlowym. Większość wolnych miejsc pracy w Krakowie to stanowiska właśnie w tym sektorze. Obecnie jest wysokie zapotrzebowanie na stanowiska specjalistyczne, managerskie oraz opierające się w dużej mierze na kwalifikacjach miękkich, takich jak umiejętność skutecznej komunikacji międzyludzkiej oraz wysoka kreatywność. Korzystajmy więc z takich możliwości i wykorzystujmy nasze umiejętności w pełni.