Transport to bardzo rozbudowany temat, który wbrew pozorom może zostać zrealizowany na różne sposoby. Najlepiej wiedzą o tym wszyscy właściciele i pracownicy firm transportowych, którzy poszukują optymalnych rozwiązań, mogących usprawnić ich codzienną pracę. Poniżej zajmujemy się dwoma typami transportu, nazywaną w skrócie LTL oraz FTL. Podpowiemy, jakie są korzyści z wyboru konkretnego typu transportu oraz kiedy warto zdecydować się na transport częściowy, a kiedy na kompletny.
Transport LTL — czyli transport częściowy
LTL to skrót od angielskiego „less than truck load” i oznacza po prostu, że dany samochód transportowy został załadowany jedynie do pewnego stopnia i wciąż pozostaje w nim powierzchnia nieużytkowana. Sytuacje takie występują dość często — o czym wiedzą wszyscy kierowcy i spedytorzy — i mogą wynikać z różnych przyczyn. Przede wszystkim, gdy ilość przewożonych ładunków jest ograniczona i nie mogą one zapełnić całego pojazdu. Również, gdy są to ładunki stosunkowo niewielkie, bądź ich kształty uniemożliwiają zapełnienia powierzchni w 100 procentach, stosuje się właśnie rozwiązanie LTL.
Również, gdy dany załadunek jest objętościowo zbyt mały, by mógł się zakwalifikować do alternatywnego transportu (FTL), wykorzystuje się transport LTL. Warto też wspomnieć o kilku innych sytuacjach — takich jak choćby chęć przewiezienia ładunku przekraczającego możliwości zwykłego kuriera bądź też chęć dostarczenia kilku różnych ładunków do różnych adresatów.
Transport LTL może okazać się bezpieczny, jeśli tylko skorzystasz z odpowiednio dobranego samochodu transportowego, a sam wysyłany towar zostanie odpowiednio przygotowany i zabezpieczony. W transporcie LTL konieczne jest odpowiednie przygotowanie wszelkich formalności, które pozwolą oznaczyć umieszczone w samochodzie przesyłki oraz ułatwiają ich wydawanie. Więcej szczegółowych informacji na temat transportu LTL poznasz pod linkiem: https://edu.trans.eu/wydarzenie/ltl.
Transport FTL — czyli wykorzystanie całej powierzchni ładunkowej
Alternatywą względem LTL jest transport FTL, czyli „full truck load”. W transporcie takim zostaje wykorzystana cała powierzchnia ładunkowa danego pojazdu. Najczęściej transport taki odbywa się bezpośrednio do odbiorcy przewożonych towarów, który czeka na nie pod jednym adresem. Nie ma wówczas potrzeby odwiedzania kilku klientów lub przemieszczania się do innych miejsc odbiorcy. Wszystko zostanie załatwione w jednym miejscu, w trakcie jednego rozładunku.
Z transportu FTL korzystają często firmy przemysłowe i hale produkcyjne, magazyny oraz duże firmy handlowe. Wówczas przewożony ładunek jest stosunkowo spory, a często zajmuje nawet całą przestrzeń załadunkową wykorzystanej floty.
Jeśli zależy Ci na wyborze optymalnego rozwiązania transportowego, warto wówczas zwrócić uwagę na sposób działania interesującej Cię firmy transportowej oraz wykorzystane przez nie strategie transportowe i przeładunkowe. Warto upewnić się, czy firma może skompletować załadunek w trakcie transportu, odbierając jego poszczególne elementy od różnych dostawców.
Ważne jest także, czy dana firma oferuje możliwość dowiezienia towaru z wykorzystaniem tego samego pojazdu, który towar odebrał. Minimalizacja lub nawet eliminacja dodatkowych przeładunków to duże usprawnienie całego transportu, zarówno pod kątem jego bezpieczeństwa, jak i czasu realizacji.