outsourcing it

Outsourcing IT to innymi słowy wsparcie informatyczne. Zwykle termin ten tyczy się usług programistycznych świadczonych na rzecz podmiotów gospodarczych, innymi słowy – firm. Współpraca odbywa się na zasadach B2B (business to business), w określonym umową zakresie.

Najczęściej usługi outsourcingowe IT mieszczą się w zakresie pięciu obszarów:

 • centrum obliczeniowego,
 • zarządzania sieciami informatycznymi,
 • środowiskiem pracy użytkownika,
 • rozwojem, wsparciem i utrzymaniem aplikacji,
 • zabezpieczeniem ciągłości działania projektu pod kątem IT.

Do głównych zadań firm świadczących outsourcing IT należą:

 • zarządzanie infrastrukturą informatyczną firmy,
 • zarządzanie infrastrukturą internetową firmy,
 • zarządzanie aplikacjami firmowymi,
 • tworzenie infrastruktury na żądanie klienta,
 • odtwarzanie środowiska IT po awarii.

Dla kogo są jest usługa outsourcingu IT?

Usługa outsourcingu IT jest z pewnością usługą skierowaną do firm, które taniej i efektywniej chcą realizować zadania informatyczne. Zwykle są to firmy, których działalność nie jest związana z dostarczaniem oprogramowania, a z jego użytkowaniem. Firmy świadczące usługi wsparcia informatycznego w sposób profesjonalny i kompleksowy odciążają Zamawiającego od utrzymywania własnej infrastruktury informatycznej, pozwalając mu skupić się na prowadzeniu działalności.

To wygoda nie do przecenienia, zwłaszcza jeżeli jest świadczona przez profesjonalną firmę z bogatym doświadczeniem, która jednocześnie będzie wskazywać krytyczne elementy w zachodzących procesach IT, potencjalne wystąpienia błędów i różne warianty ich rozwiązań.

Koszt usług outsourcingu IT

Koszt usług outsourcingu IT jest każdorazowo uzależniony od zakresu, stopnia skomplikowania procesów zachodzących w firmie w obszarze IT oraz czasu na jaki będzie zawarta umowa. Zwykle zawierana jest na okres nie krótszy niż 6 miesięcy lub na czas nieokreślony z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia dla każdej ze stron. To bezpieczny układ, gwarantujący Zamawiającemu bezpieczeństwo ciągłości funkcjonowania firmy w obszarze IT.

Wspomniany zakres może obejmować np. aplikacje internetowe (a precyzyjniej ich rozbudowę, naprawę, serwisowanie, bieżącą obsługę). Może też tyczyć się innych obszarów funkcjonowania firmy. Szczególnie ważnym jest, aby na etapie tworzenia zapytania ofertowego dysponować specyfikacją działań jakie będą podlegać powierzeniu.

Z kim warto współpracować pod kątem outsourcingu IT?

Dobrą firmę świadczącą usługi outsourcingu IT można znaleźć na wiele sposobów.

Sposób nr 1

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „outsourcing IT + nazwę miejscowości”, np. „outsourcing IT Kraków”. W ten sposób można znaleźć wiele firm świadczących usługę wsparcia informatycznego firm w danej miejscowości, w tym przypadku w Krakowie. Jest to z pewnością jeden z najlepszych sposobów na znalezienie profesjonalnej firmy. Warto jednak pamiętać, że przy przeglądaniu stron warto kierować się rozsądkiem i skontaktować się z więcej niż jednym oferentem. To pozwoli poznać różnice w podejściu do klienta, jak również szybkość reakcji i znajomość tematu.

Sposób nr 2

W zależności od potrzeb firmy, sprawdzonym sposobem jest również poszukiwanie firm tworzących oprogramowanie dedykowane. To specjaliści, którzy z dużą dozą pewności poradzą sobie ze wszystkimi problemami jakie mogą pojawić się w obszarze IT. Bazując na krakowskim przykładzie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „software house Kraków” aby mieć dostęp do stron firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania.

Sposób nr 3

Skorzystanie ze sprawdzonej firmy oferującej wsparcie informatyczne dla firm, tj. BW dev Sp. z o.o.. To firma programistyczna z Krakowa, która cieszy się powszechnie nieposzlakowaną opinią i jednocześnie obsługą wielu znanych i cenionych firm z Krakowa i okolicy.

Kontakt z BW dev możliwy jest poprzez:

 • formularz na stronie internetowej: www.bwdev.pl
 • e-mail: kontakt@bwdev.pl
 • telefon: 602 193 108
 • osobistą wizytę w siedzibie firmy: ul. Szlak 20/13, 31-153 Kraków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here