PRZEGLĄDARKI

Jeśli wylądowałeś na tej stronie, prawdopodobnie znasz rosnące obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności w Internecie. Być może jesteśmy tylko mikro zespołem kujonów obsługujących komputery Mac w małym biurze, ale widzieliśmy nasz sprawiedliwy udział w próbach naruszenia cyberprzestrzeni i to skłoniło mnie do myślenia… Która przeglądarka jest najbezpieczniejsza? Kto w dzisiejszych czasach traktuje prywatność poważnie?

BRAVE

Brave nie istnieje tak długo, ale jest dość pomysłowym podejściem do wielu opcji opartych na Chromium. Zostało ono pozbawione możliwości dostarczania szybszej wydajności (podobno 3x do 6x szybciej), ale ma również na celu dostarczenie produktu bardziej skoncentrowanego na prywatności.

Na przykład, masz wbudowany menedżer haseł, prywatne przeglądanie z TOR, automatyczne HTTPS enabler i blokowanie reklam domyślnie, wraz z wszystkimi innymi ważnymi narzędziami prywatności można oczekiwać. Będąc projektem open source, jest więcej kontroli przez społeczność deweloperów, co jest dobrą rzeczą.

Brave jest wyjątkowy w swoim podejściu, ponieważ znalazł sposób na zarabianie bez narażania danych osobowych. Ich USP to program „nagród” za oglądanie „reklam respektujących prywatność”, ale jest to coś, z czego można zrezygnować. Czy jest to dobra rzecz, czy nie, dopiero się okaże, ale na pierwszy rzut oka jest to jeden z bardziej ekscytujących projektów skupionych na bezpieczeństwie, który warto poznać.

Czy Brave jest więc przeglądarką, którą warto wypróbować? Tak. Ma długą listę pozytywów i nie wymaga zbyt wielu poprawek, aby ustawić wszystko od początku. Brave jest dostępny na MacOS, iOS, Linux, Windows i Android.

PRZEGLĄDARKA TOR

Znana z nagłówków wiadomości dzięki Edwardowi Snowdenowi, reputacja Tora w zakresie prywatności jest dobrze udokumentowana na całym świecie. Tor to skrót od „The Onion Router”, który wykorzystuje tysiące losowych przekaźników do anonimizacji i ukrywania ruchu, co oznacza, że Twoja lokalizacja nie może być znana, przypomina https://techpolska.pl/.

Projekt Tor jest skoncentrowany na ochronie prywatności, dlatego wszystkie preinstalowane ustawienia są skonfigurowane identycznie dla wszystkich. Jeśli wszyscy wyglądają tak samo, to odcisk palca pojedynczej osoby jest niemożliwy. Dlatego też proste rzeczy, jak zwiększanie lub zmniejszanie domyślnego rozmiaru okna przeglądarki, nie są zalecane. W rzeczywistości, zmiana jakichkolwiek ustawień lub dodanie jakichkolwiek wtyczek może oznaczać kompromitację sposobu działania. Jeśli nie znalazłeś jeszcze tego, co Cię interesuje, koniecznie przeczytaj https://techpolska.pl/przegladarki-internetowe-w-2022-nasze-zestawienie/

Ma też kilka innych wad. Jest niewiarygodnie wolny w użyciu, ponieważ ruch jest odbijany przez tysiące przekaźników. Tor jest również blokowany przez wielu dostawców usług internetowych, wyszukiwarki, a nawet całe kraje, co oznacza, że duża populacja ludzi nie może go używać.

Jednak pomimo tych negatywnych cech, jest to jedna z najbardziej zablokowanych przeglądarek. Sieć przekaźników jest notorycznie trudna do infiltracji i chociaż została zaprojektowana głównie dla przeciętnych użytkowników, którzy chcą pozostać anonimowi, to jest bardzo dobrze przyjęta przez przestępców, co nie pomaga tym, którzy desperacko jej potrzebują.

EPIC BROWSER

Jak sama nazwa wskazuje, Epic jest ekstremalnym chromem wymuszającym prywatność z każdym możliwym ustawieniem ochrony włączonym domyślnie. Nie polega na żadnym wkładzie użytkownika, działa od razu po wyjęciu z pudełka, aby zaimplementować najwyższy dostępny poziom prywatności (chyba że masz ochotę uruchomić TAIL’s OS, który jest najbezpieczniejszym systemem operacyjnym linuxa i systemem operacyjnym w jednym).

Jak zaznacza https://techpolska.pl/, funkcje Epic są obszerne i dobrze zaimplementowane. Na przykład kompleksowe blokowanie reklam, brak śledzenia na każdym poziomie, brak pre-sugestii paska adresu lub kontroli adresów URL, automatyczne usuwanie całej historii po zamknięciu, lista idzie dalej i dalej. Jeśli używasz VPN innej firmy, myślisz, że twój adres IP jest chroniony, ale wiele przeglądarek wycieka informacje poprzez niektóre rodzaje połączeń WebRTC – Epic zapewnia, że te wycieki są również blokowane.

Ich magiczną bronią jest wstępnie zbudowany szyfrowany proxy, który ukrywa Twoje IP (więc nie jest wymagany dodatkowy VPN), szyfruje Twoje przeglądanie, zapewnia, że historia przeglądania nie jest buforowana na żadnych serwerach DNS i wiele więcej. Dopóki nie dodasz żadnych przypadkowych rozszerzeń lub wtyczek, ustawienia domyślne są tak dobre, jak to możliwe, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i prywatność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here