Inteligentna fabryka

Przemysł 4.0 zrewolucjonizował działanie wielu zakładów przemysłowych na całym świecie. Jednym ze standardowych przykładów zmian, jakie zostały wprowadzone w nowoczesnych zakładach, jest inteligentna produkcja. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest inteligentna fabryka?

Inteligentne fabryki to systemy inteligentnej produkcji, które wpisują się w założenia przemysłu 4.0. Dostarczają one narzędzia cyfrowe dla firmy, które pozwalają na znaczne usprawnienie produkcji poprzez współpracę ze sobą trzech kluczowych obszarów – maszyn, systemów informatycznych oraz ludzi.

Nowoczesne systemy produkcji tego typu cechują się zastosowaniem szeregu inteligentnych rozwiązań, także wspomaganych przez sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, aby znacznie usprawnić automatyzację procesów technologicznych i produkcyjnych.

Funkcjonowanie inteligentnej fabryki

W inteligentnych fabrykach dochodzi do połączenia ze sobą wirtualnego świata oraz świata fizycznego poprzez specjalistyczne Narzędzia cyfrowe dla firmy.

Wszystkie elementy są wówczas zintegrowane – od obszarów jak zaopatrzenie, poprzez produkcję, a skończywszy na transporcie do odbiorcy. Do wytwarzania produktów dochodzi w sposób elastyczny, zautomatyzowany oraz z optymalnym zużyciem niezbędnych zasobów.

Funkcjonowanie inteligentnej fabryki jest zatem w dużej mierze autonomiczne, ponieważ działa ona na bazie konkretnych programów i ich konfiguracji. Niemniej jednak wymaga stałego nadzorowania przez operatorów, którzy mogą w razie potrzeby wprowadzić zmiany w procesach.

Zalety nowych systemów produkcji

Współcześnie dostępne narzędzia cyfrowe dla firm, które pozwalają na stworzenie systemów inteligentnej produkcji, niosą ze sobą wiele korzyści, co powoduje, że aktualnie wdrażane są one coraz częściej.

Nowy rodzaj produkcji pozwala przede wszystkim na uzyskanie wysokiej efektywności, elastyczności oraz szybkości prowadzenia procesów produkcyjnych, także w przypadku produkcji małoseryjnej. Łatwe zarządzanie produkcją wspierane przez optymalizację zasobów i wykorzystanie zautomatyzowanych maszyn niesie wtedy wymierne korzyści.

Inteligentna fabryka pozwala również na obniżenie kosztów produkcji oraz zwiększa bezpieczeństwo procesów. Systemy mogą automatycznie informować o pojawiających się problemach i zmniejszać ryzyko pojawienia się generujących straty przestojów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here