Wprowadzona w 2014 roku ustawa deregulacyjna uwolniła wiele zawodów – dotknęła ona również zawodu księgowego. Czy w związku z tym do prowadzenia księgowości trzeba jeszcze posiadać specjalne uprawnienia takie jak certyfikat księgowego?

Tak zwana ustawa deregulacyjna, czyli ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych z 9 maja 2014 roku wprowadziła znaczne zmiany w zawodzie księgowego.

Zgodnie z najnowszymi przepisami, do prowadzenia biura księgowego nie musimy już posiadać specjalnych uprawnień i taką działalność mogą prowadzić wszyscy, którzy:

  • wykupią odpowiednie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
  • posiadają pełną zdolność do czynności prawnych
  • nie byli karani za przestępstwa gospodarcze lub związane z księgowością albo podatkami

Deregulacja zawodu księgowego wpłynęła również na certyfikat księgowego. Przed wejściem w życie ustawy deregulacyjnej księgowi chcący świadczyć działalność usługową musieli otrzymać certyfikat księgowego. Aby go dostać, należało zakończyć odpowiednią edukację, posiadać praktykę w księgowości oraz zaliczyć egzamin sprawdzający kwalifikacje. Przed deregulacją, praca usługowa w zawodzie księgowego nie była możliwa bez posiadania takiego certyfikatu.

W związku z tym dzisiaj księgowi pracujący w biurach nie muszą już posiadać certyfikatów. Nie oznacza to jednak wcale, że ich usługi są na gorszym poziomie od tych, którzy takie certyfikaty mają. Dodatkowo, biura rachunkowe wspierane są przez nowoczesne oprogramowanie, na przykład od sage.com.pl, który jest liderem na rynku rozwiązań dedykowanych księgowym. Nowoczesne oprogramowanie takie jak sage.com.pl wspomaga również biura dzięki automatyzacji obsługi klientów oraz przekazywaniu informacji o bieżących zmianach prawnych.

Podsumowując, do prowadzenia usług księgowych nie trzeba posiadać specjalnych uprawnień, ponieważ zniosła je ustawa deregulacyjna. Nie wpływa to jednak na jakość obsługi księgowej – wybranie dobrego, doświadczonego i mającego doświadczenie biura to podstawa zadowolenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here