Bankowość elektroniczna jest coraz popularniejsza – dostęp do niej ma ponad 30 mln Polaków. Spora część osób, mimo możliwości, sceptycznie podchodzi do korzystania z konta osobistego przez internet z obawy przed kradzieżą środków. Wystarczy jednak odpowiednie podejście i rozsądek, aby zabezpieczyć pieniądze. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

Bankowość elektroniczna jest już standardem. Mimo tego nie wszyscy korzystają z takiego udogodnienia. Jak wynika z danych udostępnionych przez banki, zaledwie 50% Polaków aktywnie korzysta z internetowego dostępu do rachunku osobistego. Tymczasem bankowość elektroniczna daje możliwość dokonywania transakcji internetowych, zaciągania kredytów czy zakładania lokat – szybko i wygodnie, bo bez wychodzenia z domu. Zamiast więc bronić się przed wykorzystywaniem nowych technologii, warto dbać o bezpieczeństwo pieniędzy w internecie, stosując się do kilku poniższych wskazówek.

  • Nie korzystaj z bankowości elektronicznej na obcych urządzeniach

Chcąc chronić pieniądze w internecie przed kradzieżą, należy zrezygnować z dostępu do bankowości elektronicznej za pośrednictwem obcych urządzeń. Nie masz bowiem pewności, czy sprzęt jest bezpieczny, np. nie ma żadnego wirusa przechwytującego dane.

  • Nie korzystaj z otwartych sieci WiFi

Logowanie się do konta osobistego przy korzystaniu z sieci WiFi jest bezpieczne – jednak tylko wtedy, gdy połączenie jest szyfrowane. Tego nie mogą zagwarantować otwarte sieci bezprzewodowe, dlatego korzystanie z bankowości elektronicznej w tym przypadku może być dość ryzykowne. Jeśli podczas logowania się do konta zaakceptujesz niezaufany certyfikat, komputer hakera może stać się „pośrednikiem” takiej akcji – cały ruch będzie przechodził przez jego urządzenie, skutkiem czego będzie przechwycenie loginu i hasła.

  • Sprawdzaj zgodność rachunku bankowego z kodem SMS

Wiele osób korzystających z bankowości elektronicznej dokonuje przelewów szybko, np. kopiując numer rachunku do okna przelewu. Jeżeli jednak urządzenie jest zainfekowane, wirus może dokonać przekierowania, tj. zmienić konto adresata. Wpisując automatycznie kod SMS potwierdzający dokonanie transakcji, nadawca nie sprawdza poprawności rachunków. W ten sposób może dojść do utraty środków.

Jeżeli chcesz, by transakcje były bezpieczne, zawsze sprawdzaj zgodność numeru rachunku bankowego wpisanego w oknie przelewu z numerem rachunku podanym w kodzie SMS.

  • Co jakiś czas zmieniaj dane logowania do konta

Jeżeli chcesz chronić pieniądze ulokowane na internetowym koncie bankowym, od czasu do czasu zmieniaj hasło do logowania. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko przechwycenia danych przez hakera.

Tylko od Ciebie zależy, jak często będziesz dokonywać modyfikacji. Bezpieczny okres to 1-2 miesiące – szczególnie, jeśli na rachunku bankowym przechowujesz sporo środków.

  • Uważaj na podejrzane komunikaty i wiadomości z banku

Nie wszystkie komunikaty i wiadomości dotyczące konta osobistego wysyłane są przez bank. Twoją czujność powinny wzbudzić informacje o konieczności przeprowadzenia aktualizacji oprogramowania lub zainstalowania dodatkowej aplikacji. Nie należy również podawać danych do logowania – bank nigdy tego nie wymaga.

Bankowość elektroniczna to duża wygoda, dlatego warto korzystać z oferowanych przez banki możliwości. Jeśli zachować czujność i ostrożność, Twoje pieniądze będą bezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here