Nauka programowania - dlaczego warto się przebranżowić?

Branża IT w Polsce jest wciąż nienasycona, a duże zapotrzebowanie na specjalistów pozostaje faktem. Dlatego praca w zawodzie programisty jest jak najbardziej dostępna i – co najważniejsze – wysoce opłacalna. Cenionym fachowcem można się stać nawet mimo braku kierunkowego wykształcenia, z innymi doświadczeniami zawodowymi na koncie. Przebranżowienie jest możliwe i pod wieloma względami korzystne.

Da się, ale trzeba chcieć

Dla laików praca programisty wydaje się czarną magią, materią, która jest wręcz abstrakcyjna. Tymczasem poszczególne języki programowania okazują się logiczne i przyswajalne. Kto wkroczył na ścieżkę informatycznej edukacji, ten często się zaskakuje, że przecież nie jest to aż tak strasznie trudne, jak mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Rzecz jasna nie chodzi o to, aby bagatelizować wiedzę i kompetencję programistów – to wymagający zawód, a ścieżka prowadząca do zatrudnienia jest związana przede wszystkim z nauką, nauką i jeszcze raz nauką. Choć teoria jest tu podstawą zrozumienia istoty rzeczy, bez praktyki w zasadzie nie da się wejść do świata IT.

Dla tych zarobków zdecydowanie warto

Materialny czynnik może być decydujący, jeśli chodzi o zamysł przebranżowienia się w kierunku programowania. Starsi, czyli bardziej doświadczeni specjaliści w tym zakresie mogą liczyć na zarobki kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście duże korporacje i agencje związane z dochodowymi i zaawansowanymi projektami oferują najbardziej konkurencyjne stawki, co pozwala im przechwytywać najlepszych pracowników start-upów czy średniej wielkości przedsiębiorstw.

Od decyzji o przebranżowieniu się do bogatego doświadczenia w roli specjalisty droga wydaje się daleka. Owszem, ale nawet początkujący pracownicy nie powinni narzekać na obowiązujące w branży wynagrodzenia, sięgające spokojnie kilku tysięcy złotych. W przypadku absolwentów szkół średnich czy studentów, bo tak młode osoby często zasilają branżę IT, wynagrodzenia mogą wręcz szokująco kontrastować z tym, ile zarabia się na przykład poprzez dorywczą i sezonową pracę, tak charakterystyczną dla pierwszych doświadczeń zawodowych.

Jednym słowem – nauka połączona z praktyką zdecydowanie popłaca. Co więcej, im szersze spektrum możliwości programisty (np. znajomość kilku języków programowania, dodatkowe umiejętności, niekoniecznie stricte związane z IT), tym jeszcze wyższe mogą być zarobki. Kto jest w stanie zapewnić niepowtarzalną jakość, powinien przecież zarabiać najwięcej.

Zawód teraźniejszości, tym bardziej przyszłości

Być może wykonujesz obecnie pracę, która choć zdaje się zapewniać względną stabilizację na teraz, niekoniecznie ma przed sobą świetlaną przyszłość. Rozwój nowych technologii – w dziedzinie robotyki, algorytmów, sztucznej inteligencji i wielu innych – gruntownie, sukcesywnie zmienia rynek pracy i redefiniuje rolę człowieka w poszczególnych procesach produkcyjnych czy usługowych.

Istnieją zawody, które szybciej, niż się spodziewasz, zostaną zmarginalizowane lub przekształcone w niekoniecznie odpowiadającym Ci kierunku. Branża programistyczna również się zmienia, ale jednocześnie to ona zmienia otaczający nas świat. Wchodząc do środowiska IT, dołączasz do grona osób, które w bezpośredni sposób wpływają na rzeczywistość (wbrew pozorom nie tylko cyfrową).

Czym jak czym, ale takim krokiem zapewniasz sobie relatywnie spokojną przyszłość. Wciąż jest i będzie wiele stanowisk do obsadzenia. Kto ambitnie, konsekwentnie podejdzie do nauki programowania, a później nie zatrzyma się w rozwoju, będzie mógł latami czerpać z tego zyski. Oczywiście jedna firma upadnie, inna zamknie dział, trzecia dokona fuzji, więc we współczesnym świecie nie można być w 100% pewnym zatrudnienia w jednym miejscu na lata. Ale w IT jest często tak, że to dobrzy pracownicy dyktują warunki i zmieniają pracę wtedy, kiedy chcą, a nie kiedy są podstawieni pod ścianą.

Stoisz przed wyjątkową szansą

Jak już zostało wspomniane, zawód programisty cechuje się dużą otwartością. Wykształcenie wyższe nie zawsze jest wymagane na poszczególne stanowiska, choć niekiedy się przydaje. Oprócz absolwentów informatyki za programowanie często zabierają się także matematycy, fizycy czy inżynierowie różnych specjalności. Jednak równie dobrze można być zdeklarowanym humanistą i znaleźć w sobie bakcyl do nauki jednego z podstawowych języków programowania.

Edukację można i warto rozpocząć samodzielnie, korzystając z materiałów dostępnych w Internecie. Przy okazji warto podkreślić, jak ważną rolę w branży odgrywa znajomość języka angielskiego, który w IT jest absolutnie podstawowy wymogiem. Patrząc z drugiej strony, przebranżowienie się w tym kierunku zwiększa szansę perfekcyjnego opanowania tego języka obcego.

Gdzieś pomiędzy nieśmiałymi, samodzielnymi próbami w domu a wieloletnimi, żmudnymi studiami, które często zbytnio odbiegają od praktyki na rzecz teorii, można ulokować profesjonalne kursy. Specjalne szkolenia związane z językami programowania prowadzi IT-Academy. W spotkaniach można uczestniczyć osobiście, bo odbywają się w Warszawie i Krakowie, jednak firma prowadzi zajęcia także w formie e-learningu.

Grupy są niewielkie, a nad każdym kursantem czuwa doświadczony fachowiec, który pomaga w przypadku wszelkich wątpliwości czy trudności. Sukcesywna nauka według sprawdzonego modelu przynosi efekty w bardzo krótkim czasie. Po ukończeniu szkolenia otrzymuje się wartościowy certyfikat, ale przede wszystkim uzyskuje się kompetencje, które pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Kursy z IT Academy bezpośrednio przygotowują do pracy na dynamicznym, polskim rynku. Warto rozważyć ich ukończenie, ponieważ to naturalny, sensowny krok w przypadku wyboru drogi życiowej lub przebranżawiania się z innego zawodu.

Warto spełniać marzenia

Z jednej strony praca programisty może się wydać wymagająca i żmudna, ale w rzeczywistości jest inaczej. Będąc zatrudnionym w branży IT, nieustannie uczestniczy się w ekscytujących, różnorodnych projektach. Wiedzę zdobytą samodzielnie i na kursach można zresztą wykorzystać nie tylko w ramach standardowego etatu. Niektórzy bardzo szybko decydują się bowiem na założenie własnej działalności gospodarczej, inni dołączają do start-upu, wraz z całą załogą licząc na błyskawiczny rozwój inicjatywy.

Kompetencje z branży IT świetnie łączą się z umiejętnościami graficznymi, fotograficznymi, edytorskimi czy artystycznymi. Potrafiąc tworzyć nie tylko solidne od strony technicznej, ale również kreatywne projekty, programista wznosi się na wyżyny swojego fachu i nie narzeka na brak atrakcyjnych ofert zawodowych.

Programowanie pozwala więc spełniać marzenia pod względem zarobków i możliwości wykorzystania swoich umiejętności. Zaletą przebranżowienia okazuje się szansa pracy na pożądanych warunkach (etat, zlecenie, działalność gospodarcza itd.), ale też w niespotykanej często formule. W firmach IT powszechnie praktykuje się tzw. home office, czyli tryb zdalnej pracy z domu. Będąc programistą, można znajdować się teoretycznie na drugim końcu świata i zarabiać, byleby mieć pod ręką niezawodny laptop i solidne połączenie z Internetem.

I tu warto spiąć klamrą rozważania na temat zalet wejścia do branży IT dzięki nauce programowania. Najnowsze technologie gwarantują duże zarobki i świetne perspektywy rozwojowe na przyszłość, a Internet pozwala się uczyć. Warto współtworzyć ten świat, póki jest tak dużo możliwości zaistnienia na rynku pracy i odniesienia prawdziwego sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here