Jesteśmy mobilni. Przemieszczamy się samolotami, pociągami czy też autobusami. Najczęściej jednak poruszamy się przy pomocy samochodów. Obecnie statystyki pokazują, że co drugi mieszkaniec kraju ma w swoim posiadaniu samochód. Jednak zdarzają się różne sytuacje. Czasem nasz własny samochód odmówi posłuszeństwa, innym razem zabiera go jakiś członek rodziny na dłuższy wyjazd. Dlatego tak dobrze prosperują wypożyczalnie samochodów na dni bez kaucji, które oferują nam auto na dogodny czas. To proste! Zobacz tutaj: https://mobicars.pl/wynajem-na-dni/.
Czym jest kaucja podczas wypożyczania samochodów?
Wypożyczając samochód natknąć się można na dość różnorodne wymagania. Każda wypożyczalnia może działać na nieco innych zasadach, żądać od nas innych dokumentów itp. Jedna kwestia jednak jest dla większości takich wypożyczalni wspólna, a mianowicie pobieranie kaucji za wypożyczenie. Tak naprawdę kaucja jest konieczna do wpłacenia w różnych sytuacjach. Dziś tylko w najlepszych firmach takiej kaucji za wypożyczenie samochodu nie trzeba wpłacać.
Zwyczajowo kaucja to kwota jaką wypożyczalnia pobiera od osoby wypożyczającej na pokrycie ewentualnych strat. Jeśli auto wróci do wypożyczalni zniszczone, wówczas wszystkie szkody wycenia rzeczoznawca. Na tej podstawie właściciel wypożyczalni zatrzymuje całość kaucji bądź też ją część, na pokrycie powstałych szkód.
Jaka jest wysokość kaucji?
Co do wysokości kaucji, nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi. W każdej wypożyczalni jest ona inna. Co jednak ma na nią największy wpływ? Przede wszystkim lokalizacja wypożyczalni. Oczywistym jest, że większą kaucję zapłacimy na terenie Warszawy niż przykładowo na terenie małego Konina. Poza tym dużo zależy również od tego, jaki samochód wybierzemy. Jeśli będzie to jakiś starszy model, wówczas kaucja może być nieco niższa. Jeśli jednak auto jest nowe, bardzo dobrze wyposażone i drogie, wówczas kaucja musi być adekwatna do tego ogólnej wartości.
W jaki sposób wpłaca się kaucję?
Sposób wpłaty kaucji nigdy nie zależy od osoby wypożyczającej auto. Zawsze to wypożyczalnia ustala reguły dotyczące tego, jak pieniądze mają zostać wpłacone. W wielu przypadkach żądana jest gotówka. Inne wypożyczalnie natomiast preferują wpłaty przy pomocy karty kredytowej, ponieważ wówczas łatwiej jest pociągnąć daną osobę do ewentualnej odpowiedzialności, gdyby przykładowo nie wróciła ona w ogóle z autem.
W niektórych wypożyczalnia kaucja nie obowiązuje na niektóre auta. Przykładowo na starsze modele nie jest ona naliczana, natomiast na nowe samochody już tak. Jeśli kaucja nie jest wymagana, wówczas bardzo często klient musi zapłacić również kartą za całą usługę, aby wypożyczalnia miała podstawy do większych roszczeń.