Stereotyp polskiego przedsiębiorcy

Wielu osobom żyjącym w naszym kraju przyświeca idea, że najlepsza praca to taka, w której człowiek zarobi, ale się nie narobi. Nic więc dziwnego, że kwestiach zawodowych szczytem naszych marzeń jest zajęcie wygodnej i spokojnej posadki na pełnym etacie, z bonami do hipermarketu i bogatym pakietem socjalnym. Dzięki temu moglibyśmy wieść spokojne i ustabilizowane życie z perspektywą pracy do samej emerytury. I nawet jeżeli w naszej głowie pojawi się wątpliwość, czy nie warto otworzyć własnego biznesu, zamiast pracować na czyjąś firmę, to staramy tę myśl jak najszybciej odgonić. Z prowadzeniem własnej działalności wiążą się przecież same problemy. Po co komu tyle stresu i zszarganych nerwów, kiedy można spokojnie przepracować 8 godzin i udać się na zasłużony fajrant?

Jak ma firmę, to kradnie

Jednostki, które miały pomysł na siebie, zaryzykowały i osiągnęły sukces w biznesie, nie są pozytywnie odbierane przez osoby będące pracownikami. Nie przepadamy za ludźmi sukcesu, w szczególności za tymi, którzy pochodzą z naszego najbliższego otoczenia. Wychodzimy z założenia, że w naszym kraju nie da się prowadzić uczciwego biznesu, więc jeżeli ktoś kieruje własnym przedsiębiorstwem, które na domiar złego całkiem nieźle prosperuje, to albo kradnie, albo wyzyskuje – nie ma innej możliwości. Wziął by się za jakąś przyzwoitą robotę, zamiast ludzi oszukiwać.

Polak-cwaniak

Osoby prowadzące własną firmę są często uznawane przez otoczenie jako osoby nieuczciwe, jak również są postrzegane jako cwaniacy i kombinatorzy. Kojarzą nam się ze wszystkimi aferami i przekrętami, o jakich nie raz słyszeliśmy w radio lub w telewizji. Polski przedsiębiorca w oczach pracowników jest także postacią chciwą, której zależy wyłącznie na osiągnięciu własnych korzyści kosztem innych, a jej jedynym celem jest zgarnięcie jak najwięcej pieniędzy dla siebie. Z pewnością nie płaci podatków, tylko knuje, w jaki sposób oszukać urząd skarbowy i uczciwych płatników. Inni muszą harować, podczas kiedy on nic nie musi robić, żeby mu pieniążki na konto wpływały, oszust jeden.

źródło: Porno Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here