Niskie stopy procentowe oraz mała opłacalność składania pieniędzy na lokatach bankowych sprawiły, że wiele osób zainteresowanych pomnażaniem majątku zainteresowało się tzw. inwestycjami alternatywnymi. Na popularności zaczęło zyskiwać m. in. nabywanie srebra i złota fizycznego.

Dlaczego metale szlachetne?

Jako najbardziej atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych form inwestycji oferowanych przez bank należy niewątpliwie nabywanie nieruchomości. Zakup działki, domu lub mieszkania cieszy się opinią jednego z najbardziej bezpiecznych form lokowania kapitału. Nic więc dziwnego, że często na takie rozwiązanie decydują się osoby posiadające większe kwoty. Oczywiście nie wszystkich stać na taką transakcję, stąd też ciągle poszukiwane są również inne formy inwestowania. Jedną z nich jest zakup kruszców – monety inwestycyjne ze złota czy sztabki srebra pozostają w zasięgu osób, dla których zakup domu bądź mieszkania nie jest możliwy ze względu na ograniczone fundusze. Taka inwestycja to świetny sposób na urozmaicenie swojego portfela, a jednocześnie forma zabezpieczenia majątku. Złoto już od wieków cieszy się opinią kruszcu, którego posiadanie świadczy o statusie społecznym i  gwarantuje zabezpieczenie przed trudnymi czasami konfliktów wojennych. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że pozostaje mało wrażliwe na inflację. Warto jednak pamiętać, że nie jest ono jedynym metalem szlachetnym godnym uwagi – srebro lokacyjne może okazać się równie dobrą inwestycją.

Srebro inwestycyjne

Srebro to kruszec ceniony, podobnie jak złoto, już od wieków. Wykorzystywano go m. in. do bicia monet, w jubilerstwie czy do produkcji zastawy stołowej, a dziś znajduje zastosowanie również w przemyśle. Przez pewien czas srebro cieszyło się mniejszym zainteresowaniem inwestorów, jednak sytuacja odmieniła się w 2012 roku, kiedy to tuż przed kryzysem na amerykańskim rynku finansowym jego cena znacznie wzrosła (złoto nigdy nie odnotowało wzrostu cen na tak wysokim poziomie). Jednocześnie warto zaznaczyć, że srebro inwestycyjne ciągle jest znacznie tańsze od złota, co według ekspertów oznacza, że prawdopodobnie wahania jego ceny nie będą duże. Jeśli jednak jego wartość spadnie, nie będzie to tak odczuwalna strata jak w przypadku inwestycji w złoto. Oprócz tego za tę samą kwotę można kupić znacznie więcej srebra.

Dla kogo?

Srebrne monety bulionowe lub sztabki mogą zainteresować osoby, które dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem w metale szlachetne, a także te z ograniczonymi funduszami. Posiadając większą ilość jednostek srebra nawet nieznaczny wzrost ceny, np, o dolara, przyniesie odczuwalny zysk. Oczywiście aby tak się stało, konieczne jest śledzenie aktualnego kursu srebra i jego sprzedaż w odpowiednim momencie. Dla początkujących jest to rozwiązanie idealne – srebrne monety inwestycyjne można nabyć już za kilkaset złotych, a jeśli jednak inwestycja się nie uda, straty nie będą tak duże, jak przy niepowodzeniu z inwestowaniem w złoto.

Co kupować?

Inwestorzy mają zasadniczo do wyboru sztabki bądź monety bulionowe. W przypadku osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tego typu formą lokowania posiadanego kapitału lepszym rozwiązaniem wydaje się być zakup monet. Dlaczego? Zdecydowanie łatwiej jest je sprzedać. Jeśli więc zajdzie taka konieczność, nie powinno być większych problemów z ich upłynnieniem. Najrozsądniej jest swoją kolekcję zapoczątkować kupując najbardziej popularne monety inwestycyjne i stopniowo uzupełniać ją o egzemplarze mniej znane. Pamiętajmy też o rozsądnym wyborze dilera metali szlachetnych. Dokonując transakcji przez Internet upewnijmy się, że sprzedawca dołącza do oferowanych przez siebie wyrobów certyfikaty potwierdzające ich jakość i autentyczność. Pamiętajmy też, aby sprawdzić, czy sam przebieg transakcji zapewnia bezpieczeństwo – w tym przypadku najrozsądniej jest skorzystać z usług kuriera, warto postawić na renomowanego dilera metali szlachetnych, jak np.: https://79element.pl/. Lepiej unikać zakupów u osób prywatnych, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia, czy oferowane przez nich monety inwestycyjne są autentyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here