Rozsądne zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwe, zwłaszcza gdy ktoś zarabia minimalną krajową. W takiej sytuacji wystarcza pieniędzy na codzienne sprawunki, ale jakiekolwiek dodatkowe wydatki mogą spowodować poważne problemy finansowe – wystarczy awaria samochodu czy sprzętu domowego, aby doprowadzić do trudności z płynnością finansową.

Na szczęście można sobie szybko pomóc, korzystając z pożyczek ratalnych (przykład oferty tego typu można znaleźć na stronie ratkomat.pl). Jednak, aby takie wsparcie nie powiększyło dziury w domowym budżecie, należy wiedzieć, jak bezpiecznie pożyczać pieniądze.

Kredyt w banku

Z pomocy finansowej można skorzystać między innymi w banku. Pierwszym krokiem jest wówczas pobranie i wypełnienie wniosku. Do banku należy wziąć ze sobą dowód osobisty oraz drugi dokument potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy (zobacz również Jakie dokumenty są potrzebne do zawierania umów kredytowych?). Oprócz tego konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o dochodach, które należy pobrać z miejsca pracy. W niektórych bankach konieczne jest także okazanie PIT 11 za miniony rok, a przy większych kwotach wymagane są podpisy żyrantów lub zgoda współmałżonka. Jak więc widać, formalności w przypadku banku jest całkiem sporo, dlatego o wiele łatwiej skorzystać ze wsparcia instytucji pozabankowych.

Pożyczka – jakie dokumenty są potrzebne?

W firmach pozabankowych formalności jest znacznie mniej, a największym zainteresowaniem cieszą się pożyczki na dowód osobisty. Wniosek można wypełnić i wysłać online, a warunkiem uzyskania wsparcia jest pełnoletność oraz polskie obywatelstwo. Niektóre firmy w ogóle nie wymagają zaświadczenia o dochodach – wystarczające jest oświadczenie wnioskodawcy. Na koszty pożyczek ratalnych składają się przede wszystkim odsetki, a także opłata przygotowawcza i administracyjna.

Wybór ofert jest naprawdę duży, dlatego przed podjęciem decyzji warto skorzystać z wyszukiwarki tanich pożyczek. Firmy udzielające pożyczek pozabankowo nie wymagają wprawdzie zaświadczeń, ale należy pamiętać, że wiele z nich sprawdza historię kredytową klientów i od niej uzależnia decyzję o przyznaniu środków. Z tego rodzaju wsparcia należy korzystać tylko wtedy, gdy sytuacja naprawdę tego wymaga, ponieważ koszty pożyczek są dość wysokie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here