Przemówienia publiczne – gdzie szukać pomocy w ich opanowaniu?

Sztuka wystąpień publicznych nie należy do najprostszych na świecie. Nie każdy z nas jest urodzonym mówcą, który porwie za sobą tysiące osób. Na szczęście można się nauczyć płynie i merytorycznie mówić. Gdzie? O tym w poniższym tekście.

Kłopoty z mówieniem

Z pewnością każdy z nas pamięta, jak to było w czasach, gdy chodziliśmy do szkoły. Podstawówka, gimnazjum oraz szkoła średnia wiązały się z jednym – deklamowaniem wierszy. Średnio raz w roku wszyscy musieliśmy przejść przez koszmar, jakim było wyjście na środek klasy i przemawianie z pamięci. Do tego dochodził strach przed oceną, który nas paraliżował, co w większości przypadków nie kończyło się otrzymaniem zbyt dobrego stopnia. Jednak bardzo szybko o tym zapominaliśmy, podobnie jak o tym, że przemówienia publiczne nie są naszą mocną stroną – aż do kolejnej recytacji. I wielu z nas już nigdy to niej nie wracało, bowiem nie była to przydatna umiejętność w naszej pracy. Jednak są osoby, które w szczególności powinny się z nią zaznajomić.

Jak polubić przemówienia publiczne?

Choć może wydaje ci się to niemal nieprawdopodobne, przemówienia publiczne można polubić. Po co? Pamiętasz, jak w dzieciństwie nie lubiłeś jeść szpinaku a dziś dodajesz go niemal do każdej potrawy? Dokładnie tak to działa. Do niektórych rzeczy trzeba po prostu dojrzeć i tak jest w przypadku przemówień publicznych. Nie wszystko musimy kochać od pierwszego wejrzenia. Są również przypadki, gdy przemówienia publiczne trzeba polubić z powodów zawodowych. Wykładowca akademicki, polityk czy handlowiec powinien być dobrym mówcą. I choć ten ostatni rzadko kiedy przemawia do dużego tłumu, powinien mieć dobrze opanowaną sztukę wystąpień publicznych. A jak ją polubić? U niektórych przyjdzie to samo z siebie. Po prostu nagle stwierdzimy, że w sumie czymś przyjemnym jest mówienie do ludzi. Jednak niektórym potrzebna będzie pomoc eksperta. Kogoś, kto wie, jak przemawiać i podzieli się swoją wiedzą.

Dobry mentor to podstawa

W przypadku wystąpień publicznych najważniejszy jest dobry mentor. Pod słowem „dobry” mamy na myśli taką osobę, która rzeczywiście zna się na wystąpieniach publicznych oraz potrafi udzielić cennych i praktycznych porad. Na tej stronie dowiesz się, jak może wyglądać przykładowe szkolenie. Tylko pod opieką kogoś takiego, jesteśmy w stanie opanować trudną sztukę retoryki. Dlatego przejdźmy do odpowiedzi na najważniejsze pytanie: „gdzie szukać mentora?”.

Przemówienia publiczne – jak szukać mentora?

Jedno jest pewne, dobrego mentora nie znajdziemy „ot tak”. Nie natrafimy na ogłoszenie na ulicy „oferuję pomoc w nauce retoryki”. Dlatego sprawdź internet. W nim bez trudu odszukasz osobę, która oferuje tego typu usługi. Jak więc szukać mentora? Otwórz przeglądarkę internetową i wpisz hasło „przemówienia publiczne”, „wystąpienia publiczne szkolenie” lub „szkolenie z prezentacji”. W ten sposób błyskawicznie znajdziesz kontakt do wielu osób zajmujących się tego typu biznesem. Porównasz ich oferty oraz będziesz miał możliwość znalezienia ocen kursantów, co pozwoli ci na wybranie najlepszej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here