Budując dom, normalnym zjawiskiem jest zbieranie ofert i porównywanie ich pod kątem stawianych wymagań, cech, funkcji, oraz, co najważniejsze ceny. Wszystkie przesłanki zgromadzone w najkorzystniejszej propozycji, w dużej mierze decydują o wyborze oferty. W swoich motywach, inwestor sugeruje się często kosztami, ale także marką towarów lub opiniami użytkowników.
Pierwsze decyzje
Decyzja o zakupie stolarki okiennej często dyktowana jest kilkoma parametrami, które wydawać by się mogło, iż są najważniejsze w tym produkcie, nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę za, z pozoru łatwym mechanizmem okna, stoi szereg podzespołów, na które należy zwracać uwagę.
Już sam wybór profilu okna jest często dużym dylematem, nad którym należy się dłużej zastanowić. Na szczęście materiał wykonawczy, czyli drewno lub PCV, są obecnie dostępne w wielu odcieniach kolorystycznych, więc po podjęciu decyzji dotyczącej walorów estetycznych, należy skupić się na porównaniu elementów technicznych.
Znaczącą różnicą, dzielącą kategorie okien drewnianych i PCV jest ich struktura, która w pierwszym przypadku jest zwarta, natomiast popularne „plastiki” odznaczają się wykonaniem komorowym, czyli podziałem konstrukcji na przestrzenne komory, które wpływają na zwiększenie izolacji termicznej produktu. Wybierając zatem okna z kategorii PCV, warto zwracać uwagę na ilość komór i ich klasę, świadczącą o grubości ścianek.
Okna w liczbach
Otrzymując ofertę od sprzedawcy okien, wzrok zazwyczaj pada na cenę, ale także pobieżnie przebiega przez parametry, które jednak często nie zrozumiałe, zostają pominięte. Aby jednak wiedzieć, na jaki produkt pada decyzja, warto zaznajomić się z symbolami, które w dużej mierze dyktują jakość i funkcjonalność okna, a to przecież ma służyć przez lata.
Parametrem ustalającym termoizolacyjność jest symbol „U”. Im niższa skala jego wartości, tym okno zatrzymuje więcej ciepła. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, U nie może przekraczać 1,1W/(m2*K), a w roku 2021 parametr ten ma się jeszcze obniżyć.
Kolejną ważną funkcją jaką powinny pełnić okna to tłumienie hałasów dobiegających z zewnątrz, co diagnozuje i wyraża symbol Rw opierający się na decybelach. W tym przypadku im większy wskaźnik tym lepiej, dlatego porównując stolarkę okienną pod kątem wygłuszenia, warto zwracać uwagę na te produkty, które cechują się minimum 30Rw.
Okna to często pierwsza droga wejścia złodzieja do domu, dlatego obecnie szereg rozwiązań wyposaża je w cechy antywłamaniowe. Właściwości techniki wykonania, dzielą te produkty na klasy, które każdy użytkownik może dopasować do swoich potrzeb. Klasa 1 jest najsłabsza i nie cechuje się wysokimi parametrami zabezpieczeń, każda kolejna natomiast kończąc na 6 to wysokojakościowe dodatki, które wydłużają czas wejścia włamywacza do domu, utrudniając mu przedostanie się przez okno.
Veka Softline 82
Biorąc pod uwagę, że porównanie produktów powinno odbywać się na przynajmniej dwóch przykładach, warto przeanalizować choćby jeden, aby móc oprzeć się na kolejnych. Porównanie okien Veka na przykład, można zacząc od systemu Softline 82, a konkretnie na ocenie jego kształtownika.
Patrząc na przekrój ościeżnicy, można zauważyć, że okna Veka Softline 82 odznaczają się rozbudowanym system komorowym, który przejawia się w różnorodności i doborze rozwiązań, a więc nowoczesnym designie i efektach dodatkowych. Jednocześnie nie wszystkie modele charakteryzują się zastosowaniem środkowej uszczelki, co znacząco obniża ich funkcjonalność i wytrzymałość.
Elementem na którego w porównaniach warto zwrócić uwagę jest słupek stały, który także powinien charakteryzować się uszczelnieniem środkowym, ponieważ wpływa on na statykę i konstrukcję okna, a tym samym odpowiedzialny jest za odporność na siły atmosferyczne i mechaniczne.
Decydując się na konkretną markę i zadając sobie pytanie, jakie okna Veka wybrać, należy przeanalizować parametry liczbowe, oraz przekroje wybranych systemów, aby móc ocenić, które z nich spełniają oczekiwania inwestora i sprawdzą się w realiach konkretnego budownictwa. Wiedza teoretyczna z pewnością w tym pomoże, ponieważ sprzedawcy często rzucają tylko sloganowe hasła, które w praktyce mało znaczą.