Kredyt gotówkowy - co warto sprawdzić, zanim złożysz wniosek o kredyt

Nie ma żadnych wątpliwości, co do tego, że pieniądze przydają się zawsze. Nawet jak nam się powodzi, to warto mieć oszczędności, które kiedyś możemy przeznaczyć na realizację planów. W większości jednak przypadków, zamiast nadwyżki, mamy niedobór środków, więc staramy się o kredyt gotówkowy. Jeśli też planujemy starać się o taką pomoc, powinniśmy wiedzieć, co sprawdzić, zanim złożymy wniosek do banku.

Kredyt gotówkowy? Tylko rozsądnie, a będzie dobrze

Mądre przysłowie mówi, że wszystko jest dla ludzi, i to oczywiście prawda, ale nie należy brać tych słów dosłownie. Doskonale widać to na przykładzie pożyczania pieniędzy, bo to, co pięknie zachwalane w reklamach, niekoniecznie takim jest, gdy bardziej się przyjrzymy. Musimy więc o tym pamiętać, nim wpadniemy w wir pożyczania, tzn. bank zaproponuje nam więcej pieniędzy, niż wnioskowaliśmy, a później się okaże, że będziemy mieć ogromne problemy, aby poradzić sobie ze spłatą. Tak więc, kredyt gotówkowy to doskonały wręcz produkt finansowy, ale nie jest wolny od wad. A to w konsekwencji oznacza, że przed podpisaniem umowy musimy sprawdzić najważniejsze kwestie. Przyjrzyjmy się im!

Tania pożyczka? Niekoniecznie

Za bankami stoją wielkie machiny marketingowe, które mają przedstawić ofertę w jasnym świetle, abyśmy odrzucili wątpliwości i zamiast pytań, dociekliwości, szybko wnioskowali o kredyt. Tymczasem często te propozycje nie mają nic wspólnego z cudownymi hasłami, które płyną z przekazów reklamowych. Pamiętajmy, że bank – jak każdy inny podmiot sprzedający swoje produkty – eksponuje najatrakcyjniejsze parametry oferty, chowając te niewyglądające tak korzystnie. I tu jest właśnie nasze zadanie, aby dotrzeć do nich i zobaczyć prawdziwy obraz, czyli tego, co tak naprawdę kryje się za pięknymi hasłami.

Bardzo w tym pomagają liczne, dostępne w internecie porównywarki kredytów gotówkowych, choć nie każda z nich jest warta polecenia. Jeśli zaś szukamy czegoś naprawdę sprawdzonego, rankingu kredytów, który pokaże nam obiektywnie, jak przedstawiają się oferty, to zapraszamy pod adres www.open.pl/kredyt-gotowkowy.

RRSO – dlaczego to tak ważne?

Gdyby skupić się na najważniejszym parametrze decydującym o tym, czy dana oferta jest korzystna, wybralibyśmy bez wątpienia oprocentowanie. Ale nie to, jakie jest podawane w reklamach, lecz RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która bardzo często jest o kilka punktów procentowych wyższa, niż nominalna – ta podawana przez banki.

Pamiętajmy, że RRSO pokazuje faktyczny wymiar odsetek i wszelkich kosztów kredytowych, które będziemy musieli ponieść. Zaliczamy do nich nie tylko wysokość oprocentowania kredytu, ale również prowizję (należy się bankowi za rozpatrzenie wniosku kredytowego, jak również za przystąpienia do kredytu) oraz koszty związane z ubezpieczeniem kredytu.

Jaki wybrać okres kredytowania?

Warto jednocześnie wiedzieć, że na wysokość rat kapitałowo-odsetkowych wpływa zarówno wysokość kredytu, jego oprocentowanie, jak i okres kredytowania. I tu zasada jest prosta, bo im jest on krótszy, tym zapłacimy mniej odsetek. Nie jest to jednak tak korzystne rozwiązanie, jak się wydaje, bo tym sposobem raty będą trochę wyższe. I co równie istotne, jeśli marzymy o niedługim okresie kredytowania, musimy pamiętać, że bank będzie wymagał wyższej zdolności kredytowej. Zwracajmy też uwagę na sposób spłaty rat, bo mogą być malejące lub równe. Ogólnie pierwsze z wymienionych są korzystniejsze, ale w początkowym okresie będą wyższe.

Wymienione czynniki są najważniejsze, musimy więc o nich pamiętać, nim zdecydujemy się na kredyt gotówkowy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here