Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny? Co jest potrzebne aby otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Szeroka gama ofert kredytowych, pożyczek dostępnych na rynku, kolejne zobowiązania sprawiają, że często wpadamy w pułapkę spłaty jednego kredytu poprzez zaciągnięcie kolejnego. Kredyt przeznaczony na zakup samochodu, wyposażenia mieszkania, karty kredytowe są zawsze początkowo atrakcyjne, ponieważ stawiają wymarzony cel w zasięgu ręki. W miarę upływu czasu stajemy przed problemem spłaty każdego z nich, bardzo często równolegle. Kolejne raty obciążają budżet, czasem ich spłata okazuje się ponad nasze finansowe możliwości. Wtedy można rozważyć opcję kredytu konsolidacyjnego.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt przeznaczony na określony cel, czyli spłatę dotychczasowych zobowiązań. Bank, udzielając takiego kredytu, pożycza nam pieniądze w określonej kwocie, która odpowiada sumie wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych. W praktyce sprowadza się to do tego, że łączymy poprzednie długi w jedną ratę. Wysokość takiej raty jest niższa niż sumaryczna kwota wszystkich wcześniejszych, ponieważ okres spłaty zobowiązania jest dłuższy. Zastanawiając się nad wyborem korzystnego kredytu konsolidacyjnego warto przejrzeć różne oferty np. na  https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Możemy wyróżnić dwa rodzaje omawianych kredytów. Pierwszym jest kredyt gotówkowy, cechuje go stosunkowo wysokie oprocentowanie, jest przyznawany na krótszy okres, najczęściej do 10 lat. Drugim jest kredyt hipoteczny, gdzie podstawową przesłanką uzyskania jest zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Jest przyznawany na dłuższy czas, nawet do 30 lat oraz związany jest z niższym oprocentowaniem.

Warunki uzyskania kredytu konsolidacyjnego

Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu jest posiadanie wcześniej zaciągniętych zobowiązań takich jak inne kredyty, pożyczki, karty kredytowe. Istnieje kilka wymogów, które należy spełnić ubiegając się o taki kredyt. Przede wszystkim jest to zdolność kredytowa. Bank analizuje źródło dochodów potencjalnego klienta, sposób zatrudnienia, wysokość zarobków oraz stałych miesięcznych wydatków. Chcąc uzyskać kredyt musimy wskazać swoje wszystkie finansowe zobowiązania.

Ważna jest również nasza historia kredytowa, istotną rolę odgrywa nasza wiarygodność w tym zakresie. Musimy wykazać się terminowością spłacanych poprzednich zadłużeń. Bank weryfikuje również naszą częstotliwość zaciągania pożyczek w Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku kredytu hipotecznego należy wykazać własność nieruchomości, która stanie się dla banku zabezpieczeniem pożyczanych pieniędzy.

Dokumenty potrzebne do kredytu konsolidacyjnego

Bank w trakcie procedury kwalifikacyjnej zażąda od nas dokumentu tożsamości, zaświadczenia o zarobkach, dokumentów, które potwierdzają posiadane zobowiązania np. umowę kredytową. Będą potrzebne również dokumenty, w których wskazana jest spłata zadłużeń, które mają zostać pokryte nowym kredytem. Są to zaświadczenia o aktualnym zadłużeniu, potwierdzenie spłaty jednej lub dwóch ostatnich rat. Dla banku niezbędny będzie też wyciąg z konta osobistego z historią transakcji z kilku ostatnich miesięcy oraz numer rachunku, na który mają zostać przelane pieniądze.

W przypadku kiedy ubiegać będziemy się o kredyt konsolidacyjny pod zastaw nieruchomości, poza wymienionymi powyżej dokumentami, niezbędne będą akt własności nieruchomości, odpis z księgi wieczystej tej nieruchomości, potwierdzenie wpisu do hipoteki oraz dokument, w którym znajduje się wycena zastawianej nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here