Systemy doprowadzania powietrza

Żaden kominek nie będzie funkcjonował prawidłowo i nie poszczyci się zadowalającą wydajnością oraz sprawnością grzewcza, jeśli producent wkładu kominkowego nie zapewni koniecznych rozwiązań.

Każdy wkład kominkowy powinien posiadać szczelną komorę paleniskową przystosowaną do pracy w systemach zamkniętych oraz zapewniać jej dopływ powietrza zewnętrznego. Niektórzy producenci (http://ignif.com/) gwarantują dodatkowe systemy rozprowadzania powietrza (np. rura przyłączeniowa, doprowadzająca powietrze, podłączana jest jednocześnie z lewej i prawej strony, gwarantując idealne rozprowadzenie powietrza wewnątrz kominka).

Istotny jest również górny dolot powietrza obmywający szybę, przy czym niektóre firmy oferują rozwiązania pozwalające na jeszcze większą niż w przypadku pojedynczego nawiewu górnego redukcję okopcenia szyby. Na przykład system, w którym strumienie powietrza kierowane są na szybę zarówno od dołu, jak i od góry w tym samym czasie. Dodatkowo, opisywany tu system pozwala na spalanie drewna od góry do dołu, co w dużym stopniu przyczynia się do powstawania mniejszej ilości popiołu w trakcie użytkowania oraz wolniejszego spalania drewna.

Niektórzy producenci proponują jeszcze inne zaawansowane systemy rozprowadzenia powietrza, jak na przykład technologia generacji dodatkowego strumienia powietrza poprzez otwory znajdujące się na tylnej ścianie paleniska, dzięki czemu otworzenie drzwi do kominka i rozpalanie ognia w kominku jest ułatwione, a szkodliwe związki przedostające się w spalinach do atmosfery zredukowana, co czyni wkład kominkowy z takim systemem bardziej ekologicznym.

Istotne z punktu widzenia użytkownika są też proste w użyciu regulatory sterujące dopływem powietrza. Producenci dążą obecnie do rozwiązań, które wymagają niewielkiej wiedzy i ingerencji ze strony człowieka. Na przykład firma IGNIF stworzyła regulator dopływu powietrza, dzięki któremu jednym ruchem palca użytkownik może kontrolować wszystkie dostępne nawiewy i dzięki temu w bardzo prosty sposób decydować, jakiej wielkości płomienie mają znajdować się w palenisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here