Jak działa generator dźwięku?

Generatory dźwięku to elementy każdego rodzaju unifonów, będących współcześnie beztarczowymi aparatami, umożliwiającymi prowadzenie rozmów wewnętrznych. Generatory dźwięku przydadzą się do stworzenia różnego rodzaju interkomów, a także świetnie sprawdzą się wtedy, gdy jakość rozmów w domofonach drastycznie spada. Czytaj dalej i dowiedz się, na czym polegają generatory dźwięków i jak wybrać najlepsze modele.

Generator dźwięku w unifonie umożliwia dwukierunkową komunikację głosową z panelem zewnętrznym. Same unifony są elementami różnego rodzaju instalacji domofonowych, jak również wideodomofonowych. Warto wspomnieć, że generatory dźwięków, nazywane również sygnalizatorami dźwiękowymi, sprawdzają się w różnego rodzaju przedmiotach, takich jak zabawki czy przedmioty alarmujące.

Generatory trójdźwiękowe

Popularnymi generatorami dźwięku są sygnalizatory trójdźwiękowe, które można z powodzeniem zamontować w różnego rodzaju zabawkach czy urządzeniach emitujących sygnał ostrzegawczy. W ramach generatora dźwięku domowej roboty można uzyskać wspaniały efekt przy jednoczesnej minimalizacji kosztów oraz wysiłków poniesionych w jego stworzenie.

Domowy generator dźwięku w niemal każdym przypadku będzie wyróżniał się niewielkimi rozmiarami, a także niskim napięciem zasilającym, przy jednoczesnym niskim poborze prądu. Generator dźwięku, np. sygnalizator trójdźwiękowy, może być zasilany standardowymi bateriami 9V typu 6F22X.

Każdy generator dźwięku posiada co najmniej kilka logicznych segmentów. W przypadku standardowego sygnalizatora trójdźwiękowego, wyróżnia się trzy tego rodzaju segmenty.

Pierwszym z nich jest sam generator astabilny z częstotliwościach akustyczną. W ramach pojedynczego astabilnego generatora, można wyróżnić m.in. tranzystor typu T3, tranzystor typu T4, rezystor typu R5, rezystor typu R6, rezystor typu R10, a także kondensatory C6 i C7.

W budowie sygnalizatorów dźwiękowych, nie bez znaczenia jest również wzmacniacz mocy, który steruje wbudowanymi głośnikami (rezystorem R7, rezystorem R8), a także tranzystorem T5. Jednak najbardziej odpowiedzialny za końcowy efekt jest jednak generator modulujący, w którego skład zazwyczaj wchodzą wszystkie pozostałe elementy układu.

Montaż sygnalizatora dźwięku wraz z generatorem

Jeśli zabierasz się do montażu generatora i całego sygnalizatora dźwięku sam, musisz pamiętać o podstawowych zasadach związanych z tworzeniem tego rodzaju urządzeń. Jednym z nich jest lutowanie elementów półprzewodników. Zabieg ten trzeba wykonywać rozważnie, ponieważ niedopuszczalne jest ich przegrzewanie. W czasie montażu kondensatorów elektrolitycznych konieczna jest ich biegunowość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here