Przygotuj swój dom na zimę

Wielkimi krokami zbliża się zima. Jak zatem przygotować nasz dom na tę porę roku? O tym wszystkim piszemy w poniższym tekście.

Prawo budowlane   

Według prawa budowlanego obowiązek utrzymania domu w dobrym stanie technicznym spoczywa na jego właścicielu. Z tego względu, w szczególności zimą, musimy zadbać o odśnieżanie dachu czy usuwane zwisających z niego sopli.   

Jak usunąć śnieg z dachu?   

Śnieg na dachu zagraża nie tylko zdrowiu i życiu domowników, ale także przychodzących do nas gości. O stopniu zagrożenia decyduje w największym stopniu konstrukcja dachu. Na powierzchni dachu o nachyleniu 45 stopni zbiera się tylko nieduża warstwa śniegu, a pozostała samodzielnie spada. Na dachach o nachyleniu od 30 do 45 stopni śnieg zamarza, a każda jego kolejna warstwa słabo wiąże się z poprzednią, co jest odpowiedzialne za jego zsuwanie się i zagraża przechodniom. Z kolei na dachu płaskim śnieg zalega i nie może zsunąć się na dół, co powoduje poważne uszczerbki w konstrukcji. Im większy kąt nachylenia dachu, tym lepiej jest przygotowany do znoszenia opadów śniegu.      

Odśnieżanie   

Odśnieżanie jest konieczne i możemy wykonać je na dwa sposoby. Pierwszy z nich to odśnieżanie samodzielne, które wymaga posiadania właściwych narzędzi. Możemy zainwestować w specjalne przedmioty, które ułatwią nam dokonywanie tej czynności. Trzeba pamiętać, żeby zbyt mocne uderzania nie uszkodziły dachu.   

Możemy także skorzystać z odśnieżania oferowanego przez profesjonalne firmy. Taką usługę warto wybrać, gdy warstwa śniegu jest gruba i ubita. Zazwyczaj przedsiębiorstwa oferujące wykonanie tej czynności rozliczają się za metr kwadratowy dachu albo godzinę pracy.  

Systemy zabezpieczeń przeciwśnieżnych    

Zatrzymać spadający śnieg albo rozbić go na mniejsze części mogą systemy zabezpieczeń przeciwśnieżnych. Najpopularniejsze z nich to płotki przeciwśniegowe, które wykonane są ze stali lub aluminium. Ich główne zadanie polega na ochronie rynien przed usterkami, które mogą być spowodowane przez spadający z dachu śnieg. Zazwyczaj są montowane na dachach z dużym nachyleniem. Jeżeli jest ono większe niż 40 stopni, to wymagane jest zainstalowanie większej ilości płotków. Inne rozwiązanie to rozbijacze śniegu. Ich celem jest rozbicie zbrylonego śniegu na mniejsze fragmenty. Zazwyczaj stosowane przy dachach o średnim nachyleniu. Można także zainwestować w śniegołapy, które ochraniają rynnę przed oberwaniem.     

Zabezpieczmy drzwi zewnętrzne   

Bardzo ważne jest przygotowanie drzwi na nadchodzącą zimę. Słaba wentylacja albo nieodpowiednie ogrzewanie budynku może być przyczyną skraplania się wody na drzwiach. Może ona następnie spływać do zamka i doprowadzać do jego zamarznięcia.  Dodatkowo taka sytuacja zmniejsza szczelność drzwi, a także powoduje ich wypaczanie się. Z tego względu dbajmy, żeby usuwać wszelki śnieg z drzwi zewnętrznych. Jeżeli przedostanie się on do uszczelek to, może je uszkodzić.   

Finansowanie ochrony domu przed zimą    

Chcemy zabezpieczyć nasz dom przed zimą? Nie mamy odłożonych na ten cel oszczędności? Nie musimy się martwić, zawsze znajdziemy jakieś rozwiązanie. W tym przypadku pomocne mogą okazać się pożyczki online – proficredit.pl. Są one oferowane przez instytucje pozabankowe, a ich dużym plusem jest szybka dostępność. Pożyczki online, jak każde zobowiązanie, wymagają spłaty. Z tego względu upewnijmy się, czy pożyczki online nie będą stanowić zbyt dużego obciążenia dla naszego budżetu.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here