Kredyt z ubezpieczeniem

Uzyskanie kredytu wiąże się z koniecznością wzięcia pod uwagę wielu opłat dodatkowych. Zalicza się do nich między innymi ubezpieczenie, które czasem mogą być przez bank wymagane. Czy to się opłaca? Lepiej wziąć kredyt z ubezpieczeniem czy bez?

Kiedy kredyt jest ubezpieczany?

Przeglądając różne oferty kredytowe, a także podejmując rozmowy bezpośrednio w banku, można niejednokrotnie spotkać się z wymogiem dodatkowego ubezpieczenia kredytowego. Trzeba jednak pamiętać, że nie występuje ono przy każdym rodzaju finansowania. Najczęściej ten typ zabezpieczenia dotyczy zobowiązań na bardzo wysokie kwoty, a więc i takie, których okres spłaty liczony jest w latach. Z tego też względu, ubezpieczenie kredytu zazwyczaj łączy się z kredytami hipotecznymi, a jego podstawowym zadaniem jest ochrona interesów banku w pierwszej kolejności, a dopiero w drugiej – interesów kredytobiorcy.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Choć niektóre oferty mogą kusić, a dodatkowe ubezpieczenie może wydawać się dobrym rozwiązaniem na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, nie każdemu one odpowiadają i to z różnych powodów. Najczęściej oczywiście chodzić będzie tutaj o koszty. Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu wyjaśnia blog Kredytus.pl, zaznaczając przy tym, że wiele będzie tutaj zależało zarówno od kredytobiorcy, jak i samego banku. Choć ubezpieczenia same w sobie nie są obowiązkowe, to jednak w niektórych sytuacjach mogą być wymagane, na przykład gdy instytucja finansowa wyjdzie z założenia, że osoba ubiegająca się o pieniądze jest klientem o podwyższonym ryzyku.

Czasem rezygnacja z takiego zabezpieczenia jest możliwa, choć zazwyczaj będzie się to wiązało między innymi z podwyższeniem opłat za udzielone kredytowanie, a tym samym z gorszymi warunkami.

Jakie są rodzaje ubezpieczenia przy kredycie?

Kredyt może być ubezpieczony na wiele różnych sposobów. Najczęściej spotkać można się tutaj przede wszystkim z ubezpieczeniem na życie, które w razie śmierci nie obciąża spadkobiercy, a należność reguluje ubezpieczyciel. Drugim często spotykanym ubezpieczeniem jest też te na wypadek utraty pracy, czy sytuacji, w której kredytobiorca ulega wypadkowi czy trwałemu kalectwu, przez co nie jest w stanie zarabiać i regulować rat kredytu.

W przypadku zakupu domu czy mieszkania, banki mogą wymagać też ubezpieczenia nieruchomości na wypadek losowych i nieszczęśliwych zdarzeń. Jeżeli osoba ubiegająca się o kredyt ma niewielki wkład własny czy niską zdolność kredytową, może być też konieczne ubezpieczenie od niskiego wkładu czy ubezpieczenie pomostowe.

Kredyt z ubezpieczeniem czy bez?

Kredyty, szczególnie te hipoteczne to zobowiązania, które zawiera się na bardzo długi czas. Ciężko jest stwierdzić, co nas czeka jutro czy za miesiąc, nie mówiąc już o tym, jak będzie wyglądało nasze życie za 10 – 20 lat. Sytuacja kredytobiorcy może się w każdej chwili zmienić i to niekoniecznie na korzyść, więc pod wieloma względami, ubezpieczenie kredytu jest więc bardzo przydatnym rozwiązaniem w niektórych przypadkach. Oczywiście, zanim się na nie zdecydujemy, konieczne będzie dokładne obliczenie kosztów, jakie się z tego tytułu poniesie. Może się bowiem czasem okazać, że nie jest to w żaden sposób dobre dla nas, jako osób pożyczających. Obowiązkiem banku z kolei jest poinformowanie klientów o tym, czy istnieje możliwość wzięcia kredytu bez dodatkowych produktów, w tym ubezpieczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here