W chwili, gdy pieniądze są pilnie potrzebne, wiele osób decyduje się na skorzystanie z oferty firm pożyczkowych. Instytucje te oferują wsparcie finansowe bez zbędnych formalności i wymagań. Pieniądze trafiają na konto niekiedy już po kilkunastu minutach od podpisania umowy. Po czasie często okazuje się jednak, że wybrana oferta nie była zbyt korzystna, ale wówczas niewiele można już zmienić. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak wybrać najlepszą pożyczkę i co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy.
Pożyczka ratalna – to musisz sprawdzić
Kwestia podstawowa to sprawdzenie firmy pożyczkowej, ponieważ tego rodzaju podmiotów jest na rynku naprawdę dużo, przy czym nie wszystkie stosują uczciwe praktyki. Pomimo tego, że wniosek oraz pieniądze przesyłane są online, zawsze warto sprawdzić, gdzie firma ma swoją siedzibę i jak wygląda jej oferta. Zobacz również „Na co najczęściej pożyczamy pieniądze?„
Przed wzięciem pożyczki trzeba też sprawdzić takie kwestie jak możliwa wysokość pożyczki i okres spłaty. Bardzo istotna jest również wysokość oprocentowania i RRSO, a także opłat dodatkowych, np. za rozpatrzenie wniosku czy opóźnienie w spłacie. Wybierając ofertę, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, aby nie wpaść w spiralę długów. Duże znaczenie mają też opinie klientów. Najlepszym sposobem na znalezienie optymalnej oferty jest ranking pożyczek ratalnych przygotowany przez pożyczkowy-portal.pl, czyli specjalny serwis, na którym można szybko porównać propozycje poszczególnych firm pożyczkowych.
Pożyczka ratalna – jak złożyć wniosek?
Wniosek o pożyczkę ratalną można złożyć w siedzibie firmy lub u jej przedstawicieli. Jednak zdecydowanie najwygodniejszą i najczęściej wybieraną opcją jest złożenie wniosku przez internet. W tym celu wystarczy kliknąć przycisk „Złóż wniosek”, po czym otworzy się formularz internetowy, który trzeba wypełnić i wysłać online.
W formularzu podaje się dane osobowe i adresowe wnioskodawcy, a także inne niezbędne informacje. Konieczne jest wypełnienie oświadczenia o zarobkach, z podaniem ich źródła. W przypadku większych kwot firmy pożyczkowe sprawdzają klientów w BIK i mogą wymagać przedstawienia zaświadczenia o zarobkach.