Prowadzenie rachunku bankowego zawsze kojarzyło nam się z dodatkowymi opłatami. Kiedyś, niemal za każdy założony rachunek bankowy trzeba było ponosić miesięczną opłatę za prowadzenie konta. Nie była to jednak jedyna opłata jak związana była z utrzymaniem rachunku.

Sięgając pamięcią wstecz, przynajmniej te kilkanaście lat, trzeba przyznać że konta bankowe były znacznie droższe w utrzymaniu niż obecnie. Za aktywne korzystanie z rachunku bankowego trzeba było ponosić opłaty w wysokości nawet kilkudziesięciu złotych, a w przypadku niektórych kont firmowych ta opłata przekraczała nawet ponad 100 zł/miesięcznie. W ciągu ostatnich lat, ta sytuacja jednak znacznie się poprawiła. Przede wszystkim pojawiło się wiele ofert kont osobistych w przypadku których prowadzenie rachunku jest całkowicie bezpłatne. Nie musimy więc ponosić opłaty miesięcznej za utrzymanie takiego rachunku w banku. Choć czasami zdarza się, że bank w zamian za brak opłat miesięcznych, wymaga od nas spełnienia określonego warunku np. w postaci stałych miesięcznych wpływów w określonej wysokości.

Dodatkową kwestię stanowi karta płatnicza dołączona do konta. Bywa że wydawana ona jest bezpłatnie i bank nie pobiera za nią dodatkowych opłat. Bardzo często jednak karta proponowana jest bez opłat miesięcznych, ale warunkowo. Tym warunkiem jest aktywne korzystanie z karty, a więc dokonywanie płatności bezgotówkowych (płatność za pomocą karty) w określonej wysokości. Jeśli każdego miesiąca będziemy spełniać taki warunek, bank nie naliczy nam opłaty za posiadanie karty płatniczej.

O czym jeszcze musimy pamiętać wybierając odpowiednie konto bankowe? Poza prowadzeniem rachunku i korzystaniem z karty płatniczej, jest jeszcze kilka kwestii na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim czy wypłacając gotówkę z bankomatu za pomocą karty, bank będzie nam naliczał prowizję od każdej takiej operacji. Może zdarzyć się tak, że bank zaproponuje nam bezpłatne wypłaty z bankomatów, ale wyłącznie z tych, które należą do jego sieci. Na rynku kont osobistych nie brakuje jednak takich ofert, w przypadku których wypłaty z wszystkich bankomatów (różnych banków) nie są obarczone prowizją.

Jeszcze jedna ważna kwestia to przelewy, z których będziemy korzystać każdego jednego miesiąca. Kto z nas nie opłaca co miesiąc rachunków za telefon, telewizję czy internet? Kiedyś za każdy taki przelew trzeba było płacić i to całkiem nie małe kwoty. Dzisiaj większość banków oferuje jednak bezpłatne przelewy, które w dodatku możemy realizować przez internet. Choć większość banków udostępnia taką możliwość nie odpłatnie, to w niektórych bankach trzeba ponieść opłatę za autoryzację przelewu. Najpopularniejszą metodą autoryzacji nadal pozostaje weryfikacja za pomocą wiadomości sms. Może zdarzyć się tak, że choć bank zaoferuje nam bezpłatne wykonywanie przelewów internetowych, to pobierze od nas dodatkową opłatę, właśnie za każdą jedną taką weryfikację sms’ową. Nie są to jednak duże opłaty. Części z nich możemy nawet uniknąć, stosując opcję zaufanego odbiorcy, w przypadku której nie jest konieczna dodatkowa autoryzacja.

Jak się okazuje, istnieją konta bankowe które mogą być całkowicie bezpłatne w prowadzeniu, co nie tak dawno potwierdził w artykule o darmowych konta osobistych, blog Banki24. Musimy jednak zwrócić uwagę, czy konto które wybraliśmy, poza darmowym utrzymaniem, posiada również szereg innych bezpłatnych funkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here