Dążąc do większej wygody i obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, coraz więcej firm decyduje się na powierzenie części obowiązków zewnętrznemu podmiotowi. To rozwiązanie dotyczy także obsługi księgowej. Na czym polega outsourcing księgowości i jakie są jego zalety i wady?

Czym jest outsourcing księgowości?

Outsourcing księgowości polega na zleceniu obsługi księgowej firmy zewnętrznemu podmiotowi, dzięki czemu firma nie musi zatrudniać na etacie księgowego. Odpowiedzialny za prowadzenie księgi przychodów i wydatków oraz rozliczenia jest zewnętrzny księgowy. Dodatkowo wiele firm świadczących usługi z zakresu outsourcingu księgowości proponuje także doradztwo finansowe i doradztwo podatkowe.

Zlecenie obsługi księgowej zewnętrznej firmie cieszy się coraz większą popularnością. Przedsiębiorcy korzystając ze swoich doświadczeń związanych z outsourcingiem usług informatycznych czy obsługi prawnej, decydują się na outsourcing księgowości, licząc na zwiększony komfort prowadzenia działalności i inne korzyści.

Jakie plusy z outsourcingu księgowości?

Powierzenie obsługi księgowości zewnętrznej firmie ma wiele zalet. Przede wszystkim, łączy się ze sporymi oszczędnościami – szacuje się, że przy takim rozwiązaniu przedsiębiorca wydaje mniej o około 20-50% w porównaniu z korzystaniem z usług księgowego na etacie. Łączy się to z faktem, że zlecając outsourcing księgowości, nie musi opłacać pensji, składek zdrowotnych pracownika, a także inwestować w dodatkową przestrzeń biurową, sprzęt oraz oprogramowanie.

Inna zaleta powierzenia opieki nad księgowością zewnętrznemu podmiotowi to zwiększone bezpieczeństwo. Obsługą zajmuje się w takim przypadku doświadczony profesjonalista, w przypadku którego popełnienie błędu jest minimalne. Warto też pamiętać, że odpowiedzialność prawna za prawidłowe rozliczenie, spada na podmiot zewnętrzny.

Jeszcze inną zaletą outsourcingu księgowości jest możliwość skorzystania z kompleksowych usług – nie tylko z zakresu księgowości, ale także doradztwa finansowego czy prawnego, dzięki czemu firma ma lepsze szanse rozwoju.

Minusy outsourcingu księgowości

Czy outsourcing księgowości ma wady? Tak, jeśli przedsiębiorca niezbyt rozważnie podejdzie do wyboru biura księgowego. Istnieje ryzyko, że to będzie nieprofesjonalne lub nie będzie działało zgodnie z prawem. Dlatego zawsze należy zachować ostrożność, sprawdzać, czy biuro opłaca ubezpieczenie OC, a najlepiej wybierać firmy, które działają na licencji Ministerstwa. Dobrym sposobem na zorientowanie się w jakości świadczonych usług jest zapoznanie się z opiniami innych klientów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here