O czym pamiętać, decydując się na zakup mieszkania
fot. materiały prasowe

Rynek nieruchomości to zdecydowanie jedna z najbardziej dynamicznych i prężnie rozwijających się gałęzi gospodarki. Szacowana wartość nieruchomości mieszkaniowych w Polsce przekracza już 3 biliony złotych.

Ważne znaczenie lokalizacji

Posiadanie własnego mieszkania to jedna z podstawowych potrzeb, których realizacja znacząco wpływa na komfort i jakość życia. Dostępnych zasobów mieszkaniowych jest sporo – możemy wybierać spośród wielu ofert z rynku wtórnego, nie brakuje też nowych inwestycji na rynku pierwotnym. Nie ułatwia to jednak zadania, wszak wybór lokalu mieszkalnego to ważna decyzja, a jej konsekwencje będą miały długofalowy wpływ na dalszą egzystencję kupujących. Najważniejszym kryterium najczęściej jest cena – to właśnie wielkość budżetu determinuje rodzaj i wielkość przyszłego lokum.

Ilość dostępnych opcji w określonych ramach budżetowych zmusza do głębokiej analizy, a przede wszystkim prawidłowego zdiagnozowania własnych potrzeb. Znaczenie ma zarówno wielkość rodziny, charakter i miejsce pracy, jak i plany na resztę życia. Nie bez znaczenia są również indywidualne preferencje. Zamieszkanie na przedmieściach to doskonały pomysł dla osób ceniących spokój i bliskość natury. Miejsce takie nie będzie dobrą alternatywą dla miłośników gwaru miasta. Ważne są także kwestie logistyczne. Dobre skomunikowanie z miejscem pracy pozwala na zaoszczędzenie czasu poświęcanego na codzienne dojazdy, a bliskość przedszkoli i szkół będzie nieoceniona dla rodziców. Warto pamiętać o chwilach wytchnienia. Infrastruktura wypoczynkowa, parki i baseny mają tu kluczowe znaczenie.

Rynek pierwotny, czy mieszkanie z drugiej ręki?

Obie formy zakupu mają swoje wady i zalety. W przypadku mieszkania już istniejącego mamy możliwość oszacowania stanu technicznego, możemy też zapoznać się z sąsiadami i zasięgnąć informacji na temat plusów i minusów okolicy. Z drugiej jednak strony zakup takiego lokalu zazwyczaj oznacza konieczność przeprowadzenia remontu, a ten często potrafi zaskoczyć znacznymi kosztami. W przypadku mieszkań kupowanych od dewelopera zyskujemy komfort bycia pierwszym właścicielem, a standard wykończenia możemy ustalić w ramach indywidualnej umowy. Niestety, ta forma inwestycji najczęściej oznacza konieczność oczekiwania na zakończenie realizacji, ograniczony jest też wybór lokalizacji.

Niezależnie od wybranej formy, zawsze należy pamiętać o kwestiach formalnych. Podstawą jest upewnienie się co do sytuacji prawnej lokalu. Ważne są kwestie własności i ewentualnych obciążeń. Warto pamiętać, że obciążenia hipoteczne mogą być egzekwowane od przyszłego właściciela, a poza nimi istnieją znaczące ograniczenia takie jak choćby służebność. Zdecydowaną większość wątpliwości rozwieje lektura ksiąg wieczystych. Są one dostępne publicznie, choć uzyskanie właściwego dokumentu może być kłopotliwe. Księgi wieczyste po adresie możemy przeszukiwać na przykład dzięki stronie ZnajdzKsiege.pl. Ułatwia ona ustalenie numeru, a tym samym znacząco skraca proces poszukiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here