Czym jest konto walutowe i na co pozwala właścicielowi

Czy wiesz, na czym polega działanie konta walutowego oraz jak je założyć? Sprawdź, jakie możesz odnieść korzyści, posiadając konto walutowe, i jakie czynniki wziąć pod uwagę, przeglądając ofertę poszczególnych banków.

Czym jest konto walutowe?

Kontem walutowym jest specjalny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który operuje w innej walucie niż polski złoty. Najczęściej tego typu rachunki zakłada się w euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich lub funtach szterlingach. W XXI wieku bardzo łatwo założyć konto walutowe – można to zrobić nie tylko w placówce banku, ale także za pomocą strony internetowej lub poprzez infolinię, a wszystkie niezbędne dokumenty dostarczy kurier.

Komu przyda się rachunek walutowy?

Tego typu konto jest szczególnie zalecane, jeżeli:

  • spłacasz kredyt hipoteczny lub inne zobowiązania w obcej walucie,
  • masz zamiar zachować środki w banku w obcej walucie, np. z powodu niesatysfakcjonującego kursu,
  • często podróżujesz poza granice kraju,
  • często robisz zakupy w zagranicznych sklepach w sieci,
  • planujesz dłuższy pobyt poza krajem, np. na studia,
  • regularnie dostajesz przelewy z zagranicy, np. pensję, wynagrodzenie, emeryturę itp.

Dobre konto walutowe – czyli jakie?

Konto walutowe pod niektórymi względami jest bardzo podobne do tradycyjnych rachunków prowadzonych w złotówkach. Za jego pomocą możesz dokonywać płatności krajowych i zagranicznych, dokonywać wpłat i wypłat, a także zakładać lokaty walutowe, z pewnością otrzymasz również kartę płatniczą. Zwykle też konta walutowe są nieoprocentowane i bezpłatne. Decydując się na konto walutowe w banku, warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak koszty przelewów wychodzących i koszty przelewów przychodzących. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się też posiadanie rachunku w złotówkach w tym samym banku. Jeśli natomiast planujesz częste operacje między kontem walutowym i złotówkowym, zapoznaj się z cennikiem przelewów między oboma rachunkami – w tym samym banku zwykle są one zwolnione z dodatkowych opłat.

Choć kwestie związane z opłatami za różnego rodzaju usługi związane z kontem walutowym są niezmiernie istotne, dobrze pamiętać także o innych czynnikach, które mogą decydować o faktycznych walorach użytkowych konta walutowego. Chodzi tu np. o aplikację mobilną – obecnie posiada ją każdy bank, odmienna może być jednak jej łatwość obsługi czy intuicyjność menu. A przecież wielu z  usług bankowych korzysta właśnie z poziomu komórki, dlatego też korzystanie z bankowości musi być nie tylko wygodne i komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne.

W ten sposób możesz np. wymieniać walutę online, zawierać różnego rodzaju transakcje czy zapoznać się z bieżącymi analizami i raportami sytuacji rynkowej. Wszystko to natomiast bezpośrednio wpływa na oszczędność czasu, który obecnie jest przecież niemal tak cenny, jak sama waluta.

Przed założeniem konta walutowego najlepiej samodzielnie rozpoznać swoje potrzeby i w ten sposób dobrać rachunek i bank, który w największym stopniu je realizuje. Kluczowe są oczywiście tabele opłat i prowizji, warto jednak mieć na uwadze różnego rodzaju dodatkowe warunki i udogodnienia, które nierzadko okazują się kluczowe w kontekście podjęcia ostatecznej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here