certyfikat gost r

Rozpoczynając ekspansję swojego produktu na rynki zagraniczne, łatwo jest pogubić się w gąszczu formalności i dokumentów, które należy przygotować. Handel na rynku zachodnim i w ramach Unii Europejskiej to jedno, inną specyfikacją natomiast charakteryzuje się rynek wschodni. W tym drugim przypadku, w momencie kiedy na naszym celowniku znajduje się rynek rosyjski, ukraiński czy białoruski, warto zapoznać się z odpowiednimi, wymaganymi certyfikatami. Wspomniany wyżej certyfikat gost r powinien mieścić się w kręgu naszego zainteresowania. Czym właściwie jest? Czemu służy? 

Konieczny czy zbędny? 

Certyfikat gost r ma za zadanie potwierdzić zgodność produktu z obowiązującymi standardami, określonymi w przepisach prawa Federacji Rosyjskiej. Dla niektórych wyrobów jest on absolutnie niezbędny – mowa tu o produktach mogących zagrażać bezpieczeństwu ludzi oraz ich własności. Niemałe znaczenie ma również wpływ danego produktu na środowisko naturalne. Uzyskanie certyfikatu gost r jest natomiast dobrowolne – nieobowiązkowe – w momencie kiedy nie zostały unormowane kryteria bezpieczeństwa dla

naszego towaru w dokumentach Federacji Rosyjskiej. W takim przypadku certyfikat gost r ma za zadanie potwierdzić, że spełnione zostały ogólne standardy i normy rosyjskie gost.

Co zrobić, aby uzyskać certyfikat gost r?

Konieczne jest podjęcie określonych kroków formalnych. Na początku należy zorientować się, jakie standardy obowiązują na interesującym nas rynku. Następnie należy dokonać oceny naszego wyrobu odnośnie wymogów jakościowych panujących w danym kraju ( w tym przypadku w Federacji Rosyjskiej) i ewentualnie dostosować go tak, by spełniał wszystkie wytyczne. Kolejnym etapem jest skompletowanie odpowiedniej dokumentacji – będziemy potrzebować np. oceny sanitarno – epidemiologicznej, wszelkich uzyskanych wcześniej certyfikatów (m.in. ISO), pełną instrukcję użytkowania oraz specyfikację techniczną…To niestety tylko niektóre wymagane dokumenty, jednak zebranie ich i uzyskanie certyfikatu gost r pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji np. podczas odprawy celnej.

Pierwszy krok 

Przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o certyfikat gost r, warto zaznajomić się z ofertami różnych firm zajmujących się profesjonalnym doradztwem i pomocą w uzyskiwaniu tego typu certyfikatów. Polecam zajrzeć na ccrw.pl – jest to Centrum Certyfikacji Rynków Wschodnich, posiadające bogate doświadczenie (działają nieprzerwanie od 2008 roku) i profesjonalną kadrę, gotową odpowiedzieć na każde nurtujące nas pytanie. Certyfikat gost r to dokument, który znacznie ułatwi nam eksport naszych towarów – a w niektórych przypadkach jest wprost niezbędny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here