Rachunek oszczędnościowy i lokata to dwa produkty stworzone z myślą o bezpiecznym oszczędzaniu. Czym się od siebie różnią i który z nich warto wybrać? Podpowiadamy.
Choć pandemia COVID-19 zatrzęsła budżetami wielu polskich rodzin i obniżyła dochody niemal połowy Polaków (46 proc.), spowodowała także, że wiele osób grupa zaczęło intensywnie myśleć o planowaniu wydatków i oszczędzaniu. Jak wynika z raportu European Consumer Payment Report 2021, aż 76 proc. Polaków regularnie odkłada gotówkę. Aż 80% – na nieprzewidziane wydatki, a 54% – na poduszkę finansową będącą zabezpieczeniem na wypadek utraty pracy lub innego źródła dochodu. Jeśli Ty także chcesz zacząć oszczędzać, sięgnij po nowoczesne instrumenty bankowe, które zapewnią Ci pewny i bezpieczny zysk, minimalizując wpływ inflacji na kapitał i sprawią, że Twoje pieniądze będą same na siebie zarabiać. Najpopularniejsze to rachunek oszczędnościowy i lokata.
Rachunek oszczędnościowy i lokata bankowa — czym są w praktyce?
Rachunek oszczędnościowy to oprocentowane konto bankowe służące do gromadzenia i pomnażania kapitału. Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego sprawia, że Twoje pieniądze nie tracą wartości i same na siebie zarabiają, nawet wtedy, kiedy Ty odpoczywasz. To właśnie wartość oprocentowania powinna stanowić najważniejsze kryterium wyboru konta oszczędnościowego. Im wyższe, tym więcej zarobią Twoje pieniądze.
Dużą zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość wpłacania na nie dowolnych kwot w dowolnych odstępach czasu oraz nieograniczony dostęp do oszczędności. Jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki, będziesz mógł sięgnąć po zgromadzony na koncie kapitał bez ryzyka utraty odsetek. Uważaj jednak — większość banków umożliwia wykonanie wyłącznie jednego darmowego przelewu na konto osobiste w miesiącu. Za kolejne możesz zapłacić nawet kilkanaście złotych. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, znajdź bank, który umożliwia wykonanie dowolnej liczby przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat.
Lokata bankowa to depozyt zawierany na wskazany w umowie okres. W zależności od konstrukcji lokaty może on wynosić od kilku godzin aż do kilku lat. Jeśli zdeponujesz pieniądze na lokacie, bank przeznaczy je na udzielanie kredytów. W zamian za możliwości dysponowania Twoim kapitałem wypłaci zysk w postaci odsetek. Podobnie jak w przypadku konta oszczędnościowego oprocentowanie lokat w bankach determinuje wysokość zysków. Najwyższe oprocentowanie lokat powinno być więc kluczowym kryterium wyboru tej jedynej.
W przeciwieństwie do rachunku oszczędnościowego zgromadzonymi na lokacie środkami nie możesz swobodnie dysponować. Przez całą długość okresu lokacyjnego są one bowiem zamrożone. Jeśli zdecydujesz się na likwidację depozytu przed zakończeniem umowy, stracisz wszystkie wypracowane zyski. Choć taką konstrukcję można traktować niczym wadę, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Jeśli gromadzisz pieniądze na konkretny cel, masz skłonność do impulsywnych wydatków i wydawania pieniędzy lekką ręką, wizja utraty zysków może być przysłowiowym kubłem zimnej wody — skuteczną motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać.
Lokata oszczędnościowa czy konto oszczędnościowe — który produkt warto wybrać?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy tu bowiem od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli harmonijnie połączyć zalety obu produktów, jest korzystanie zarówno z lokaty, jak i konta oszczędnościowego. Zwłaszcza jeśli jesteś dopiero na początku swojej ścieżki oszczędzania. Jeśli będziesz regularnie odkładał pieniądze na konto oszczędnościowe, po kilku lub kilkunastu miesiącach możesz umieścić zgromadzone środki na lokacie. Dzięki temu ochronisz je przed impulsywnym roztrwonieniem. Kiedy na koncie oszczędnościowym zbierze się kolejna „górka”, możesz założyć kolejny depozyt.
Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/1578,lokaty,jaka-jest-roznica-miedzy-lokata-a-kontem-oszczednosciowym,1,1