leasing samochodowy

Jednym z narzędzi niezbędnych do codziennego funkcjonowania jest samochód. Dzięki niemu zyskuje się wygodę i komfort, dlatego każdy dąży do tego, aby mieć auto. Dla osób, które nie dysponują odpowiednią gotówką lub chcą nabyć samochód w inny sposób, niż tradycyjny zakup, przygotowano szereg możliwości. Jedną z nich jest leasing dla osoby prywatnej.

Nie tylko dla firm

Dotychczas leasing był kojarzony wyłącznie z rozwiązaniem przeznaczonym dla właścicieli firm. To oni go wykorzystywali ze względu na atrakcyjną ofertę, możliwość doliczenia sobie leasingu do kosztów prowadzonej działalności oraz ze względu na korzystny system rozliczeń podatkowych. Nie tylko jednak firmy mogą zawierać umowy leasingowe. Coraz więcej firm w swojej ofercie ma leasing dla osoby prywatnej.

Leasing, czyli co?

Leasing dla osoby prywatnej pozwala na sfinansowanie zakupu samochodu bez konieczności uiszczania całej kwoty ze swojej kieszeni. Kupujący nie staje się jednak właścicielem, a jedynie użytkuje auto od firmy leasingowej. Jego obowiązkiem jest terminowe regulowanie rat leasingu oraz ubezpieczenie auta. To również on ponosi wszelkie koszty wynikające z eksploatacji samochodu.

Do zawarcia umowy leasingowej niezbędne jest wypełnienie wniosku o leasing, przedstawienie aktualnego zaświadczenia o zatrudnieniu oraz ksero dwóch dowodów tożsamości (może być to dowód osobisty i paszport czy prawo jazdy). Firma leasingowa może potrzebować również wyciągu z konta bankowego przedstawiającego wykaz wpływów deklarowanego wynagrodzenia oraz dokumentów, które dostarczane są przez poręczyciela (jeśli konieczne jest, aby przyszły leasingobiorca takiego poręczyciela przedstawił).

Zalety leasingu

Mimo że leasing nie daje prawa do posiadania samochodu, a jedynie do jego użytkowania, to w rzeczywistości jest to rozwiązanie korzystniejsze, niż kredyt czy kupowanie auta za gotówkę (zwłaszcza, jeśli dysponuje się niewielkimi środkami lub niską zdolnością kredytową). Po zakończeniu umowy leasingu auto można odkupić lub zdecydować się na nowe. Leasing dla osoby prywatnej (podobnie jak ten przeznaczony dla firm) daje możliwość wymienienia samochodu na nowy po kilku latach użytkowania bez konieczności jego sprzedaży. Dzięki temu nie trzeba zastanawiać się, czy samochód stracił przez ten okres na wartości oraz nie trzeba szukać kupca. Po zakończeniu umowy można z auta zrezygnować i zdecydować się na nowy model.

Zaletą leasingu poza uproszczonymi procedurami i niewielkim obciążeniem dla budżetu domowego jest elastyczność oferowanych warunków leasingu. Leasing nie pozostawia śladów w historii kredytowej konsumenta, a firma zajmująca się leasingiem oferuje atrakcyjne pakiety usług dodatkowych (serwis pojazdu czy przegląd w promocyjnych cenach). Można więc powiedzieć, że leasing daje osobie prywatnej możliwość posiadania nowszego samochodu w bardziej przystępnej cenie.

Choć jeszcze do niedawna leasing był ofertą skierowaną głównie do firm, to coraz częściej jest to rozwiązanie proponowane osobom prywatnym. Dzięki niemu przy ograniczonych formalnościach i przy niewielkim wkładzie finansowym można wejść w posiadanie nowego i spełniającego oczekiwania modelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here