Baseball - podstawowy sprzęt

Baseball jest uznawany za sport narodowy Stanów Zjednoczonych. Jest to starcie dwóch drużyn, które walczą o zdobycie jak największej ilości punktów. Zawodnicy występujący w meczu to pałkacz, miotacz i łapacz. Rozgrywka nie ma określonej długości. Składa się z 9 rund. Mecz zawsze kończy się zwycięstwem jednej z drużyn, bowiem zasady nie przewidują remisu. W Polsce sport ten nie jest aż tak popularny, jednak z roku na rok zdobywa coraz więcej wielbicieli. Przygodę z baseballem należy rozpocząć od doboru odpowiedniego sprzętu. Pozostaje jedno pytanie. Jakie kij, rękawica i piłka będę najlepsze?

KIJ BASEBALLOWY – JAKI WYBRAĆ?
Nie trzeba być amatorem tej popularnej amerykańskiej gry aby wiedzieć, że podstawowy zestaw do baseballa składa się z odpowiednio dobranego kija. Właściwe wyposażenie pozwoli trenować odbicia, które w późniejszej fazie mogą przyczynić się do osiągnięcia home runa, czyli zdobycia wszystkich czterech baz. Wszystkie kije mają dość specyficzny kształt- lekko stożkowaty z zaokrąglonym środkiem. Jednak podczas  zakupu warto kierować się też innymi kryteriami. Zatem, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

– Materiał- najlepszy kij to ten wykonany z drewna. Takim właśnie posługują się czołowi gracze w profesjonalnych rozgrywkach. Jednak dla osób początkujących oraz podczas treningów lepszym rozwiązaniem będzie wybór kija metalowego, na przykład z aluminium. Jest równie wytrzymały, ale zdecydowanie lżejszy.

– Rozmiar- jednym z najczęstszych problemów stanowi dobór odpowiedniej długości sprzętu. W takim wypadku najlepiej zgłosić się do profesjonalisty bądź też skorzystać z tabel, zamieszczonych na stronach internetowych. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że aby kij został dopuszczony do gry musi mieć około 15 cm długości.

RĘKAWICA BASEBALLOWA – PODSTAWOWE INFORMACJE

Wybór odpowiedniej rękawicy jest niemniej ważny niż pozostałych potrzebnych sprzętów. Istnieją kryteria, którymi należy kierować się podczas zakupu. Pierwszym z nich jest fakt, którą ręką będzie łapana piłka czy lewą czy prawą. Oprócz tego powinno się zwrócić uwagę na rozmiar. Producenci oferują rękawice dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Każdy zestaw do baseballa musi być odpowiednio dobrany, dlatego też ostatnim kryterium jest materiał. Najlepsze rękawice wykonuje się z naturalnej skóry, które zapewnią komfort podczas gry.

PIŁKA BASEBALLOWA – KTÓRA BĘDZIE ODPOWIEDNIA?

Piłki do gry w baseball mają bardzo charakterystyczny wygląd. Wyróżnia je czerwony ścieg łączący powłokę piłki, która składa się z dwóch części białego materiału. Profesjonalny zestaw do baseballa składa się z piłki wykonanej z końskiej lub wołowej skóry. Natomiast do celów treningowych lub dla początkujących zaleca się zakup tej części ze skóry syntetycznej. Wypełniona jest korkiem lub gumą. Należy pamiętać, że piłki dopuszczone do profesjonalnej gry powinny mieścić się w odpowiednich wymiarach:

– obwód od 22,86 cm do 23,5 cm,

– średnica od 7,26 cm do 7,47 cm,

– waga od 0,14kg do 0,15 kg.

Baseball, jak każda inna dyscyplina, wymaga dobrania odpowiedniego sprzętu aby treningi przynosiły widoczne korzyści. Źle dobrany sprzęt może stać się przyczyną wielu problemów zarówno zdrowotnych jak i podczas rozgrywki. Pochopne decyzje mogą spowodować wzrost wydatków. Dlatego każdy zakup powinien być odpowiednio przemyślany. Dzięki temu baseball dostarczy wiele przyjemności i sukcesów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here