Plany domów jednorodzinnych – 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

Wybór projektu wymarzonego domu to upragniony moment w życiu wielu z nas. Chcąc przystąpić do jego realizacji jak najprędzej, często zapominamy o kilku istotnych aspektach, które – przed podjęciem ostatecznej decyzji – koniecznie należy wziąć pod uwagę. Oto trzy, o których szczególnie powinno się pamiętać!

Najpierw działka

Nim zakupimy projekt domu, powinniśmy upewnić się, że będziemy mogli zrealizować go na działce, której jesteśmy właścicielami lub którą zamierzamy nabyć. W tym celu należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego dla danej lokalizacji. Dowiemy się z niego m.in. tego, jaka może być maksymalna wysokość budynku, nachylenie dachu i ilość kondygnacji. Może się okazać, że z różnych względów nie będzie możliwa budowa takiego domu, jaki sobie wymarzyliśmy, a upatrzony projekt stanie się niemożliwy do realizacji.

Indywidualne dopasowanie

Spośród wielu projektów domu, które przedstawi nam biuro projektowe, niełatwo będzie wybrać ten właściwy, idealnie dopasowany do naszych oczekiwań i potrzeb. Warto więc dokładnie je przeanalizować i określić, które z nich bezwzględnie muszą zostać spełnione. Dzięki temu unikniemy pokusie zdecydowania się na atrakcyjny projekt, niespełniający naszych kryteriów. Przed podjęciem decyzji powinniśmy również poznać zarówno zalety domu parterowego, jak i zalety domu piętrowego. W jakich sytuacjach taki projekt będzie odpowiedni? W jakich lepiej z niego zrezygnować? Na te pytania, nim ostatecznie wybierzemy projekt, powinniśmy poznać odpowiedź.

Otoczenie ma znaczenie

Decydując się na projekt domu, należy mieć na względzie także okolicę, w której budynek będzie zlokalizowany. Dom w typie dworku, choć sam w sobie prezentować się będzie pięknie, może nie być odpowiednim wyborem, jeśli zamierzamy wybudować go na niewielkiej działce w mieście. Należy więc zwrócić uwagę na sąsiednie budynki oraz znajdującą się na działce zieleń. Dom, który nie powstanie w oderwaniu od krajobrazu, będzie piękny nie tylko w naszych wizjach, ale także w rzeczywistości.

Wybór projektu domu to nie lada wyzwania, a od nadmiaru dostępnych możliwości może rozboleć nas głowa. To jednak dopiero pierwsza z wielu decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć – kolejne będą związane z budową i aranżacją domu. Pomocny może okazać się w nich portal domoweklimaty.pl, na którym znajdziemy wiele cennych wskazówek i inspiracji przydatnych w czasie budowy swojego M.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here