Jak wybrać dobre systemy alarmowe?

0
139

Współczesne systemy alarmowe z powodzeniem zastępują grupy ochroniarzy, zatrudniane niegdyś do zabezpieczenia obiektów mieszkalnych i firmowych. Ich rola nadal jest bardzo ważna, jednak jedna obecnie firma ochroniarska może obsłużyć o wiele więcej podmiotów, niż kiedyś. Wszystko dzięki nowoczesnym instalacjom alarmu oraz systemom monitoringu wizyjnego IP.

Jak wygląda budowa typowego systemu alarmowego?

Zanim przejdziemy do szczegółów i omówimy parametry, jakimi cechują się nowoczesne systemy alarmowe do zastosowań domowych i komercyjnych, sprawdzimy, jak wygląda budowa typowego alarmu w ujęciu systemowym.

  • Centrala – centralka instalacji alarmowej jest sercem całej infrastruktury. To dzięki niej możliwe jest realizowanie podstawowych funkcji SSWiN: uzbrajanie oraz rozbrajania alarmu.
  • Czujniki – komponenty należące do tej kategorii są odpowiedzialne za wykrywanie zdarzeń oraz przesyłanie sygnałów o nich do specjalnej centralki instalacji alarmowej. Najpopularniejsze rodzaje urządzeń detekcyjnych to czujniki PIR oraz PIR+MW, wykrywające ruch. Do systemu SSWiN można też podłączyć czujniki służące do wykrywania otwarcia drzwi i okien, detekcji dymu czy czadu oraz wykrywania zalania i uderzeń mechanicznych.
  • Sygnalizacja – specjalnie zaprojektowane sygnalizatory optyczne, akustyczne oraz optyczno-akustyczne to nowoczesne rozwiązania, pozwalające na natychmiastowe powiadamianie o wykryciu niepożądanych osób na terenie posesji czy zaistnieniu zagrożenia pożarem poprzez wyraźne sygnały świetlne i głośne komunikaty dźwiękowe
  • Moduły – dodatkowe komponenty pozwalają na łatwą rozbudowę funkcjonalności istniejącej centrali systemu alarmowego. Ich zastosowanie umożliwia rozszerzenie funkcji kontroli dostępu, automatyki domowej czy funkcjonalności zdalnego dostępu do instalacji alarmu. Moduły pozwalają na wzbogacenie systemu o funkcje kontroli dostępu RFID.
  • Okablowanie – w przypadku tradycyjnych systemów mamy do czynienia z połączeniami kablowymi. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że coraz częściej na rynku spotykamy systemy radiowe, wymagające jedynie zasilania bateryjnego, komunikujące się z centralą w sposób całkowicie bezprzewodowy.

Mamy nadzieję, że nasz opis pozwoli lepiej zrozumieć, jak wygląda budowa instalacji alarmowej, dzięki czemu czytelnicy w świadomy sposób wybiorą alarm dla domu lub firmy.

Jakie pytania zadać, wybierając instalację alarmową?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, powinniśmy odpowiedzieć na kilka bardzo ważnych pytań, dzięki którym instalacja alarmowa będzie lepiej dobrana.

  • Czy budynek znajduje się na terenie o podwyższonym ryzyku zagrożenia włamaniem?
  • Jakie są aktualne możliwości doprowadzenia zasilania oraz okablowania instalacji?
  • Ile pomieszczeń wymaga ochrony z użyciem elektronicznej instalacji alarmu SSWiN?
  • Czy wśród chronionych obiektów będą dodatkowe budynki (np. garaż)?
  • Czy wymagane są dodatkowe funkcje ochrony PPOŻ. albo kontroli dostępu?

Zalecamy również rozważenie współpracy z zewnętrzną grupą ochroniarską.

Jakie są zalety nowoczesnej instalacji systemu alarmowego?

Wśród zalet nowoczesnej instalacji systemu alarmowego użytkownicy wymieniają przede wszystkim wyraźne obniżenie ryzyka zniszczenia mienia przez wandali lub jego utraty w wyniku aktu zuchwałej kradzieży. Obecność infrastruktury alarmu SSWiN wyposażone w dodatkowe komponenty to również lepsza ochrona antyzalaniowa oraz przeciwpożarowa. Warto wspomnieć także o większym prestiżu budynku oraz funkcjach kontroli dostępu, podnoszących komfort użytkowania obiektu.

Gdzie możesz kupić dobry alarm dla domu lub firmy?

Wiesz już, że zakup systemu alarmowego powinien być poprzedzony szerokim badaniem potrzeb oraz rozpoznaniem ryzyk na terenie wybranej lokalizacji. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w doborze odpowiedniego alarmu. Dodajmy, że planując zakup, możesz skorzystać z bogatej oferty sklepu internetowego EC System. Współpracując z nimi, zyskasz również profesjonalne doradztwo sprzedażowe i dobierzesz system alarmowy dopasowany do potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here