nity

Połączenie śrubami elementów stalowych poprzez nitowanie jest jednym z najczęstszych elementów konstrukcji stalowej. Składa się ze śruby, która z drugiej strony jest zabezpieczona poprzez gwinty.

Jak prawidłowo nitować elementy metalowe?

Nitowanie i skręcanie to najczęściej stosowana procedura łączenia elementów metalowych w konstrukcji stalowej. Szczegółowe procedury technologiczne wykonywania operacji nitowania i skręcania, opisują jak prawidłowo nitować elementy metalowe – w sposób profesjonalny i bezpieczny.

Pomiędzy dwiema płytami zachodzącymi na siebie na krawędziach wykonuje się nitowane połączenie stalowe, tworząc otwory przez grubość obu elementów, przepuszczając trzpień nitu przez otwory i tworząc łeb na końcu trzpienia po drugiej stronie. Najlepiej jeśli do tego procesu użyte będą wysokiej klasy nitonakrętki nierdzewne ze sklepu https://norsteel.pl/kategoria/nasza-oferta/nitonakretki/.

Wysokiej klasy nitonakrętki nierdzewne są używane jako elementy przeznaczone do nitowania. Wszystkie części muszą być mocno ściągnięte i trzymane razem przed i podczas nitowania. W przypadku wielokrotnych połączeń nitowanych, w co trzecim lub czwartym otworze należy umieścić śrubę serwisową. Szeroką gamę specjalistycznych produktów można znaleźć na stronie producenta, w tym nity nierdzewne z norsteel.pl.

Na czym polega proces nitowania elementów konstrukcji stalowej?

Nitowanie należy wykonywać przy użyciu maszyn o stałym nacisku. Jednakże, gdy takie urządzenia nie są dostępne, inżynier może zezwolić na ręczne nitowanie. Nity należy rozgrzać do czerwoności, dbając o kontrolowanie temperatury ogrzewania, aby nie spalić stali.

Nity o średnicy mniejszej niż 10 mm mogą być wbijane na zimno. Nity powinny być wykończone starannie i być równej wielkości.

Główki powinny znajdować się centralnie na trzonkach i mocno ściskać zmontowane elementy. Wszystkie luźne, spalone lub źle uformowane nity z wadliwymi zakończeniami należy wyciąć i wymienić.

Przy wycinaniu nitów należy uważać, aby nie uszkodzić zmontowanych elementów. Uszczelnianie i ponowne montowanie nie jest dozwolone.

Wszystkie widoczne części nitów należy pomalować zatwierdzoną farbą podkładową do stali w ciągu tygodnia od ich zamocowania.

Do procesu skręcania elementów konstrukcji stalowej potrzebne są nity nierdzewne z norsteel.pl. Długość nominalna śruby użytej w konstrukcji stalowej powinna być odległością od spodu łba do dalszego końca trzpienia. Średnica nominalna śruby użytej w konstrukcji stalowej powinna być średnicą na trzpieniu nad gwintem. Śruby, nakrętki i podkładki – należy przed użyciem dokładnie oczyścić. Wszystkie łby śrub oraz nakrętki powinny być sześciokątne, chyba że określono inaczej w projekcie. Długość śrub powinna być taka, aby po zamocowaniu na swoim miejscu wystawały co najmniej dwa wyraźne gwinty poza nakrętki, które powinny pasować do otworów.

Wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, podkładki powinny być stożkowe, aby łby nakrętek i śrub miały wystarczające otoczenie. Jeżeli istnieje ryzyko odkręcenia lub poluzowania nakrętek w wyniku drgań lub zmiany naprężenia, należy je zabezpieczyć przed poluzowaniem za pomocą przeciwnakrętek i podkładek sprężystych, zgodnie z zaleceniami inżyniera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here