Wielu młodych przedsiębiorców startujących ze swoim pierwszym biznesem staje przed poważnym dylematem nie tylko dotyczącym wyboru samego sposobu rozliczenia podatku dochodowego, ale co także ważne wyborem między opodatkowaniem VAT, a zwolnieniem z tego podatku.

Kiedy opłaca się być VATowcem

Co do samej zasady wyboru bycia VATowcem, a zwolnieniem z tego podatku istnieje wiele poważnych różnic, które mogą stanowić o naszej konkurencyjności względem innych firm na rynku.

Czy różnica jest aż tak znacząca? Jest niczym przepaść na rynku gdzie bardzo dużą rolę odgrywa końcowa cena i co jest opłacalne dla klienta.

Opłaca się być VATowcem

W momencie kiedy świadczymy usługi głównie dla klientów biznesowych dla końcowego klienta ostateczny koszt może się kolosalnie różnić między VATowcem a osobą zwolnioną z tego podatku. Dla przykładu prowadzimy firmę zajmującą się dostawą i obsługą rozwiązań serwerowych. Kupujemy sprzęt za kwotę 12.300 zł z VAT (10.000 zł. Netto), chcemy doliczyć do tego swoją marżę 15%, w takim przypadku cena końcowa wynosi 10.000 + 15% = 11.500 zł. Netto + 23% VAT = 14145 zł. Brutto, jednak firma, która kupiła sprzęt może odliczyć podatek VAT i realny koszt wyniesie 11.500 zł. Netto.

Natomiast jeżeli nasza firma jest zwolniona z podatku VAT kupujemy sprzęt za kwotę 12.300 zł. + doliczamy 15% naszej marży przez co końcowy koszt dla klienta (bo nie może odliczyć VAT-u) wynosi 14.145 zł. więc różnica w cenie wyniesie aż 2645 zł. co zapewne w każdym przypadku jest decydujące przy wyborze dostawcy sprzętu.

Kiedy taniej jest nie bycie VATowcem?

Zwolnienie z podatku VAT opłacalne jest, jeżeli główną grupą odbiorców naszych usług są osoby prywatne. W przypadku kiedy nasz kontrahent nie rozlicza podatku VAT, a nasza firma opiera się głównie o świadczenie usług końcowa cena dla klienta będzie znacznie niższa.

Dla przykładu świadczymy usługi remontowe. Zakres prac wyceniliśmy na kwotę 4800 zł., jako że jesteśmy zwolnieni z podatku VAT nie doliczamy 23% podatku VAT przez co nasza cena pozostaje bez zmian.

Natomiast kiedy jesteśmy płatnikiem podatku VAT kwota 4800 zł. staje się naszą kwotą netto i jesteśmy zobowiązani do doliczenia 23% podatku VAT, więc nasza cena wzrośnie do kwoty 5904 zł, więc nasza cena będzie o 1104 zł. większa niż konkurencji która nie jest płatnikiem podatku VAT.

Bycie VATowcem to dodatkowe obowiązki

Zostanie płatnikiem podatku VAT wiąże się z dodatkowymi obowiązkami rozliczeniowymi wobec Urzędu Skarbowego którego musimy dokonywać co miesiąc rozliczając podatek zapłacony i podatek naliczony, różnica gromadzi się na naszym koncie w przypadku nadpłaty i możemy ją w określonych sytuacjach odzyskać lub jeżeli naliczony podatek klientom jest większy niż zapłacony przez nas w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej zmuszeni jesteśmy do zapłaty niedopłaty.

Jest to dość wygodne zwłaszcza w przypadku kiedy rozpoczynamy działalność i koszty uruchomienia są znaczące poprzez zakup sprzętu biurowego, czy specjalistycznego. Gromadzi nam się dzięki temu podatek VAT na koncie, który możemy rozliczać w następnych miesiącach nie płacą niedopłaty przez kilkanaście miesięcy – to może znacząco pomóc nam w rozwoju firmy zmniejszając koszty późniejsze związane z podatkiem.

Powyższe przykłady pokazują, że są różne sytuacje kiedy opłaca się być VATowcem, a kiedy nie. Warto skonsultować się przed wyborem opodatkowania z doradcą podatkowym który przeliczy nam i przeanalizuje najkorzystniejszy wariant dla nas i naszych klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here