8K – nowy standard jakości obrazu

0
8K – nowy standard jakości obrazu

Mogłoby się wydawać, że ledwo przywykliśmy do wszechobecnych oznaczeń „Full HD” albo „1080p”, a już pojawił się nowy, jeszcze wyższy standard jakości obrazu: 4K. Okazuje się jednak, że ta technologia już teraz ma swojego następcę, który powoli zdobywa rynek. Mowa tutaj o rozdzielczości 8K. Na czym polega ten standard i jakie urządzenia go obsługują?

Przelew podatku – jak przygotować druk przelewu i przelew

0
Przelew podatku – jak przygotować druk przelewu i przelew

Podobnie jak w przypadku rozliczenia PIT, w XXI wieku płatność podatku może nastąpić w formie elektronicznej. Jednym ze sposobów uregulowania swoich zobowiązań podatkowych jest więc przelew podatku. Czy podatnik potrzebuje specjalnego druku lub formularza przelewu żeby go wykonać?

Kredyt gotówkowy – co warto sprawdzić, zanim złożysz wniosek o kredyt

0
Kredyt gotówkowy - co warto sprawdzić, zanim złożysz wniosek o kredyt

Nie ma żadnych wątpliwości, co do tego, że pieniądze przydają się zawsze. Nawet jak nam się powodzi, to warto mieć oszczędności, które kiedyś możemy przeznaczyć na realizację planów. W większości jednak przypadków, zamiast nadwyżki, mamy niedobór środków, więc staramy się o kredyt gotówkowy. Jeśli też planujemy starać się o taką pomoc, powinniśmy wiedzieć, co sprawdzić, zanim złożymy wniosek do banku.

Okna Veka

0
Okna Veka

Budując dom, normalnym zjawiskiem jest zbieranie ofert i porównywanie ich pod kątem stawianych wymagań, cech, funkcji, oraz, co najważniejsze ceny. Wszystkie przesłanki zgromadzone w najkorzystniejszej propozycji, w dużej mierze decydują o wyborze oferty. W swoich motywach, inwestor sugeruje się często kosztami, ale także marką towarów lub opiniami użytkowników.

Pierwsze decyzje

Decyzja o zakupie stolarki okiennej często dyktowana jest kilkoma parametrami, które wydawać by się mogło, iż są najważniejsze w tym produkcie, nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę za, z pozoru łatwym mechanizmem okna, stoi szereg podzespołów, na które należy zwracać uwagę.

Już sam wybór profilu okna jest często dużym dylematem, nad którym należy się dłużej zastanowić. Na szczęście materiał wykonawczy, czyli drewno lub PCV, są obecnie dostępne w wielu odcieniach kolorystycznych, więc po podjęciu decyzji dotyczącej walorów estetycznych, należy skupić się na porównaniu elementów technicznych.

Znaczącą różnicą, dzielącą kategorie okien drewnianych i PCV jest ich struktura, która w pierwszym przypadku jest zwarta, natomiast popularne „plastiki” odznaczają się wykonaniem komorowym, czyli podziałem konstrukcji na przestrzenne komory, które wpływają na zwiększenie izolacji termicznej produktu. Wybierając zatem okna z kategorii PCV, warto zwracać uwagę na ilość komór i ich klasę, świadczącą o grubości ścianek.

Okna w liczbach

Otrzymując ofertę od sprzedawcy okien, wzrok zazwyczaj pada na cenę, ale także pobieżnie przebiega przez parametry, które jednak często nie zrozumiałe, zostają pominięte. Aby jednak wiedzieć, na jaki produkt pada decyzja, warto zaznajomić się z symbolami, które w dużej mierze dyktują jakość i funkcjonalność okna, a to przecież ma służyć przez lata.

Parametrem ustalającym termoizolacyjność jest symbol „U”. Im niższa skala jego wartości, tym okno zatrzymuje więcej ciepła. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, U nie może przekraczać 1,1W/(m2*K), a w roku 2021 parametr ten ma się jeszcze obniżyć.

Kolejną ważną funkcją jaką powinny pełnić okna to tłumienie hałasów dobiegających z zewnątrz, co diagnozuje i wyraża symbol Rw opierający się na decybelach. W tym przypadku im większy wskaźnik tym lepiej, dlatego porównując stolarkę okienną pod kątem wygłuszenia, warto zwracać uwagę na te produkty, które cechują się minimum 30Rw.

Okna to często pierwsza droga wejścia złodzieja do domu, dlatego obecnie szereg rozwiązań wyposaża je w cechy antywłamaniowe. Właściwości techniki wykonania, dzielą te produkty na klasy, które każdy użytkownik może dopasować do swoich potrzeb. Klasa 1 jest najsłabsza i nie cechuje się wysokimi parametrami zabezpieczeń, każda kolejna natomiast kończąc na 6 to wysokojakościowe dodatki, które wydłużają czas wejścia włamywacza do domu, utrudniając mu przedostanie się przez okno.

Veka Softline 82

Biorąc pod uwagę, że porównanie produktów powinno odbywać się na przynajmniej dwóch przykładach, warto przeanalizować choćby jeden, aby móc oprzeć się na kolejnych. Porównanie okien Veka na przykład, można zacząc od systemu Softline 82, a konkretnie na ocenie jego kształtownika.

Patrząc na przekrój ościeżnicy, można zauważyć, że okna Veka Softline 82 odznaczają się rozbudowanym system komorowym, który przejawia się w różnorodności i doborze rozwiązań, a więc nowoczesnym designie i efektach dodatkowych. Jednocześnie nie wszystkie modele charakteryzują się zastosowaniem środkowej uszczelki, co znacząco obniża ich funkcjonalność i wytrzymałość.
Elementem na którego w porównaniach warto zwrócić uwagę jest słupek stały, który także powinien charakteryzować się uszczelnieniem środkowym, ponieważ wpływa on na statykę i konstrukcję okna, a tym samym odpowiedzialny jest za odporność na siły atmosferyczne i mechaniczne.

Decydując się na konkretną markę i zadając sobie pytanie, jakie okna Veka wybrać, należy przeanalizować parametry liczbowe, oraz przekroje wybranych systemów, aby móc ocenić, które z nich spełniają oczekiwania inwestora i sprawdzą się w realiach konkretnego budownictwa. Wiedza teoretyczna z pewnością w tym pomoże, ponieważ sprzedawcy często rzucają tylko sloganowe hasła, które w praktyce mało znaczą.

Ekspansja zagraniczna – kiedy nadchodzi dla firmy czas na dalszy rozwój poza granicami?

0
Ekspansja zagraniczna – kiedy nadchodzi dla firmy czas na dalszy rozwój poza granicami?

Ekspansja zagraniczna polskich firm stale się rozwija – szacuje się, że do 2020 roku eksport ma wzrosnąć o 35%. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w poprzednim roku polskie produkty znajdowały się w 218 państwach świata. Czasem jednak trudno rozpoznać, kiedy jest dobry moment dla firmy na ekspansję.

Kto najczęściej kupuje nowe apartamenty?

0
Kto najczęściej kupuje nowe apartamenty?

Apartament może być nie tylko doskonałym pomysłem dla osób ceniących komfort, ale także świetnym pomysłem na przyszłościowy biznes!

Jak klasyfikować i dokumentować naruszenia ochrony danych osobowych?

0
Jak klasyfikować i dokumentować naruszenia ochrony danych osobowych?

W jakich sytuacjach można mówić o naruszeniu ochrony danych osobowych i jak je dokumentować? Odpowiadamy na te pytania, a także wyjaśniamy, kiedy naruszenie należy zgłosić do UODO i jak wprowadzić odpowiednią procedurę w swojej firmie.

Wybory do Parlamentu Unii Europejskiej – wybory „mniej ważne”? Różnice we frekwencji

0
Wybory do Parlamentu Unii Europejskiej – wybory „mniej ważne”? Różnice we frekwencji

Wybory do Parlamentu Europejskiego, zwane potocznie „eurowyborami”, nie cieszą się w Polsce najwyższymi wynikami frekwencyjnymi. Czy Polacy zapominają o tym, jak bardzo są one istotne dla UE, czy może po prostu preferują te sprawy, które rozgrywają się na rodzimym „podwórku” politycznym?

Jak zaprojektować skuteczną ulotkę?

0
Jak zaprojektować skuteczną ulotkę?

Projekt ulotki to podstawa skuteczności tej formy przekazu. Potencjalny odbiorca, w ciągu kilku sekund, ocenia czy dana treść może być dla niego interesująca. Równie ważna jest forma, która powinna być dopasowana m.in. do sposobu dystrybucji.

Sprawne fakturowanie – programy i systemy sprzedażowe online

0
Sprawne fakturowanie - programy i systemy sprzedażowe online

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wykonywaniem wielu czynności i dopilnowaniem mnóstwa formalności, dotyczących dochodów, podatków oraz transakcji miedzy kontrahentami i zleceniodawcami. Jednym z podstawowych elementów współistniejących podczas prowadzenia firmy jest przyjmowanie i wystawianie faktur na wykonane usługi i sprzedane produkty.

ZOBACZ TEŻ