Żywica epoksydowa to tworzywo, które jeszcze kilka lat temu wykorzystywane było głównie jedynie w przemyśle. Ze względu na swoje właściwości, w ostatnim czasie materiał ten spotkać można nawet w prywatnych domach i mieszkaniach. Swoją popularność żywica epoksydowa zawdzięcza cechom, które umożliwiają jej bezproblemowe użytkowanie.

Posadzki

Jednym z najczęstszych zastosowań żywicy epoksydowej jest tworzenie z niej posadzek. Powłoka, która powstaje po zmieszaniu żywicy epoksydowej z utwardzaczem, jest niezwykle trwała i twarda. Charakteryzuje się również wysoką odpornością chemiczną, dlatego posadzki z żywicy epoksydowej wykorzystywane są często w sklepach wielkopowierzchniowych, galeriach handlowych, a także w halach magazynowych i produkcyjnych. Na rynku powstały firmy takie jak http://euromat.net.pl/, które specjalizują się w wykonywaniu przemysłowych posadzek żywicznych.

Warto zwrócić uwagę, że posadzki z żywicy epoksydowej coraz częściej spotkać można w prywatnych domach i mieszkaniach. Posadzki żywiczne to ostatni krzyk mody, ze względu na możliwości tworzenia na podłogach niekonwencjonalnych wzorów, a nawet całych obrazów. W ten sposób powstaje wrażenie morskiej głębi w łazienkach, leśnego runa lub łąki w salonie, a także piaszczystej plaży na zadaszonych tarasach.

Posadzki wytworzone z żywicy epoksydowej wykazują bardzo dobre właściwości mechaniczne, są trwałe i, w zależności od użytego utwardzacza, niezwykle odporne na działanie środków chemicznych. Polimer żywicy epoksydowej dobrze wiąże się z niemal każdym rodzajem podłoża oraz wykazuje minimalny skurcz podczas utwardzania posadzki.

Kleje

Na bazie żywicy epoksydowej wytwarza się również kleje. Dzięki wytrzymałości spoin powstających z zastosowania klejów epoksydowych, można je spotkać w energetyce, hydrotechnice oraz w przemyśle lotniczym, czyli wszędzie tam, gdzie spoiny narażone są na działanie wysokiego ciśnienia.

Przemysł stoczniowy

Właściwości żywicy epoksydowej wykorzystywane są również w stoczniach, do budowy i naprawy statków. Żywica epoksydowa ma zdolność łączenia się z wieloma materiałami. W efekcie powstaje trwały i wytrzymały kompozyt, który idealnie nadaje się do różnego rodzaju napraw statków, np. uszczelniania powierzchni lub wzmacniania poszczególnych części, przykładowo kadłuba. W stoczniach żywica epoksydowa używana jest również jako klej do łączenia ze sobą różnych elementów.

Inne zastosowania

Oprócz wymienionych gałęzi gospodarki, żywica epoksydowa używana jest również do produkcji farb proszkowych i lakierów izolacyjnych, elektroizolacyjnych oraz chemoodpornych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here