Zawiesia wężowe - charakterystyka rękawów ochronnych

W zamkniętym układzie zawiesi wężowych, ogromną rolę odgrywają tak zwane rękawy ochronne. Są to struktury zabezpieczające, których zadaniem nie jest przenoszenie sił, ale standardowa ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym oczywiście mechanicznych.

Impregnacja to podstawa!

Standardowe zawiesie wężowe posiada impregnowany rękaw ochronny. W tym przypadku impregnacja to podstawa, gdyż chroni ona konstrukcję rękawa przed bezpośrednim działaniem wody i odczynników chemicznych. Zwykle zawiesia wężowe przeznaczone są do stosowania zewnętrznego, dzięki czemu wspomniane zabezpieczenie staje się konieczne.

Dziś impregnowane zawiesia wężowe stanowią zdecydowaną większość wśród tego typu produktów. Zabezpieczają one całość przed opadami deszczu, ale też doskonale znoszą niskie temperatury i bezpośrednie oddziaływanie śniegu. W ten sposób łatwo zabezpiecza się rdzeń, co ma znaczenie w kontekście bezpieczeństwa pracy.

Lekka struktura, trwała struktura

Rękawy ochronne zawiesi nieprzypadkowo posiadają gładką strukturę. Dzięki temu znacznie lepiej znoszą one bezpośrednie tarcie np. ostrych konstrukcji o niejednorodnym kształcie. Zwykle rękawy buduje się z materiałów odpornych na przecinanie. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w kontekście przenoszenia dużych mas.

Warto pamiętać, że nawet najlepszy rękaw ochronny nie uchroni zawiesia – w określonych warunkach – przed zmniejszoną podatnością na obciążenie. W katalogach producenckich można nawet znaleźć specjalne tabele, które określają dopuszczalną masę nośną przy tradycyjnym zawieszeniu i przy podwójnym zawiązaniu.

Zabezpieczenie przedmiotu

Zawiesie wężowe z tradycyjnymi, elastycznymi rękawami ma jeszcze jedną zaletę. Jest nią brak bezpośredniego oddziaływania na powierzchnię transportowanego elementu. Nie można tego powiedzieć np. o dobrze znanych wszystkim łańcuchach, których ostre krawędzie mogą porysować wrażliwą powierzchnię detali.

Podsumowując, zawiesie wężowe nie spełniałoby swej roli, gdyby nie profesjonalnie wykonane rękawy ochronne. Dzięki swym parametrom użytkowym doskonale chronią one rdzeń zawiesia, ale i powierzchnię transportowanych przedmiotów. Całość jest impregnowana, dzięki czemu doskonale radzi sobie z niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here