Zastosowanie aluminium w konstrukcjach budowlanych

Transformację nowoczesnych miast zawdzięczamy bez wątpienia aluminium, które nadało dzisiejszym megamiastom ich wyraźne linie, niepowstrzymane dążenie ku górze, piękno, funkcjonalność i przyjazność dla środowiska. Szklane fasady wieżowców biurowych są utrzymywane w miejscu przez lekkie, wytrzymałe ramy aluminiowe. Centra rozrywkowe, handlowe i wystawowe wszelkich kształtów i rozmiarów są dosłownie podtrzymywane przez ramę ze stopu aluminium. Z konstrukcji aluminiowych produkowanych przez takie firmy jak https://www.aliplast.pl/ budowane są chociażby stadiony, baseny i inne obiekty sportowe. Metal ten stał się jednym z najbardziej poszukiwanych materiałów wśród budowniczych, architektów i projektantów. A oto dlaczego.

25% całego aluminium produkowanego na świecie jest wykorzystywane w budownictwie

Wyobraź sobie, że masz bardzo lekki, ale mocny metal, który jest niekorozyjny, nietoksyczny i trwały. Może być cięte, wiercone, skręcane, wiązane, spawane i lutowane. Dzięki technologii wytłaczania można nadać mu prawie każdy pożądany kształt. Podobnie jak zestaw LEGO dla dzieci, aluminium jest kreatywnym narzędziem dla architektów, umożliwiającym tworzenie konstrukcji, których nie da się wykonać z drewna lub plastiku, a tym bardziej ze stali.

Dlatego też cieszy się ono tak dużym zainteresowaniem w nowoczesnym budownictwie.

Nowoczesne budownictwo dzięki profilom aluminiowym

Na początku ubiegłego wieku aluminium prawie nigdy nie było stosowane w budownictwie, ponieważ było zbyt drogie i nie produkowano go w wystarczających ilościach. Wszystko zmieniło się w latach 20-tych, kiedy to technologia produkcji elektrolitycznej obniżyła koszt aluminium pięciokrotnie. Metal stał się aktywnie wykorzystywany nie tylko do dachów i sklepień, jako drenaż i panele ścienne, ale także do celów dekoracyjnych.

Pierwszym budynkiem, w którym na szeroką skalę wykorzystano aluminium był słynny Empire State Building, który został ukończony w 1931 roku i do 1970 roku pozostawał najwyższym budynkiem na świecie. Aluminium zostało zastosowane we wszystkich głównych konstrukcjach budynku, a także w znacznym stopniu we wnętrzach. Jednym ze znaków rozpoznawczych budynku jest mural na suficie i ścianach lobby, wykonany z aluminium i 23-karatowego złota.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here