Zalety wycinania laserowego w kontekście rur i profili

0
473

W przypadku rur i profili cięcie laserowe – zachowując wszystkie swoje podstawowe zalety – daje dodatkową przewagę nad klasycznymi metodami obróbki skrawaniem. Pewne cechy związane z technologią cięcia laserowego sprawiają, że warto przyjrzeć się jeszcze raz znanym zaletom, ale ze szczególnym naciskiem na kontekst rur i profili.

Możliwość wycinania dowolnych kształtów

Kiedy mówi się o możliwości wycinania dowolnych kształtów, zwykle ilustruje się to skomplikowanymi wzorami, ale wycinanymi w blachach. Tymczasem cięcie laserem rur i profili daje dodatkowe możliwości w trzech wymiarach, a nie tylko w jednym, jak w przypadku blach. Oczywiście realne możliwości mogą być ograniczone warunkami technicznymi lub konstrukcją wycinarki, jednak przynajmniej w teorii nic nie stoi na przeszkodzie, żeby laserem także rury i profile wycinać w bardziej skomplikowane kształty.

Mniejsze naprężenia wtórne

W przypadku rur ten problem jest generalnie zwykle mniej zarysowany, natomiast jeśli chodzi o profile, warto zwrócić szczególną uwagę na to, że w czasie wycinania laserowego ograniczone jest do minimum powstawanie naprężeń związanych ze strefą wpływu temperatury w obrębie gotowego produktu. To ważne, ponieważ profile już w procesie gięcia mogą stawać się dodatkowo podatne na dodatkowe uszkodzenia związane z naprężeniami, zatem stosowanie metod cięcia niewpływających na tworzenie kolejnych naprężeń jest niezwykle korzystne. W przypadku rur warto wspomnieć może o możliwości optymalizacji kształtu zakończeń, które będzie można w dalszej kolejności łączyć tak, żeby i tam nie ograniczać zanadto wytrzymałości materiału.

Brak konieczności obróbki wykończeniowej

I rury, i profile można, jeśli tego wymaga ich późniejsze zastosowanie, poddać obróbce wykończeniowej, jednak ze względu na ich kształt jest to zwykle proces wymagający bardzo specyficznego sprzętu, czasochłonny i generujący znaczne koszty. Ponieważ linia cięcia po laserze jest niemal idealnie gładka, profili ani rur nie trzeba już szlifować czy polerować, może poza kilkoma bardzo specyficznymi zastosowaniami, gdzie taka obróbka będzie konieczna. Czyste cięcie laserem korzystnie wpływa także na jakość łączeń na spawach lub lutach, jeśli będą one stosowane na przykład do łączenia rur. Maksymalna precyzja cięcia oznacza bowiem większą powierzchnię styku, a więc i większą wytrzymałość szwów.

Wraz z rosnącymi oczekiwaniami klientów, coraz bardziej precyzyjnymi projektami i dążeniem do optymalizacji kosztów, cięcie laserem rur i profili staje się popularne nawet w tych zastosowaniach, gdzie jeszcze niedawno wystarczały klasyczne metody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here