Zalety projektowania w CAD 3D

Projektowanie niektórych koncepcji w programach CAD 2D wymaga doskonale rozwiniętej wyobraźni przestrzennej. Z tego też względu jest trudniejsze od projektowania CAD 3D. Profesjonalne programy graficzne CAD 3D wyposażone są w specjalne funkcje i narzędzia, dzięki którym możliwe jest szybsze i bardziej intuicyjne tworzenie nawet skomplikowanych trójwymiarowych projektów. Z jakich jeszcze innych względów warto projektować w programach CAD 3D?

Ujawnianie błędów na etapie projektowania

Programy do projektowania CAD 3D pozwalają na wykrycie błędów jeszcze na etapie projektowania. Jest to możliwe dzięki testowaniu stworzonych koncepcji w środowisku 3D. Oprogramowanie CAD 3D umożliwia także wydruk projektów w technologii 3D, co jest szczególnie pomocne w tworzeniu prototypów danego rozwiązania.

Prostsze tworzenie dokumentacji technicznej

Dokumentacja techniczna to obowiązkowy element procesu projektowania. Jej tworzenie może być jednak czasochłonne. Dzięki funkcji widoków oraz generowania przekrojów oprogramowanie CAD 3D skraca czas potrzeby na realizację zadania. Dodatkowym atutem są automatyczne zmiany w widokach rysunkowych po wprowadzeniu zmian w głównym projekcie. Programy CAD 3D najczęściej wyposażone są w narzędzia wymiarowania i opisywania rysunków technicznych.

Tworzenie złożonych komponentów

Niektóre programy CAD 3D wyposażone są w generatory, które umożliwiają tworzenie złożonych komponentów (np. kół zębatych, łożysk, pierścieni, połączeń śrubowych). Funkcja ta pozwala skupić się na projekcie bez konieczności modelowania niektórych złożonych komponentów.

Profesjonalne prezentowanie produktów

Realistyczna wizualizacja jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym w prezentacji produktów. Oprogramowanie CAD 3D może być wyposażone w funkcję renderowania oraz animacji. Dzięki temu na każdym etapie projektowania wiemy, jak wygląda dany przedmiot. Taka technologia ułatwia także komunikację z klientem oraz wprowadzanie ewentualnych zmian na bieżąco.

Łatwe wprowadzanie zmian w projekcie

Programy CAD 3D umożliwiają szybkie i sprawne wprowadzanie zmian w czasie rzeczywistym. Wykonany projekt może być wykorzystany ponownie, na przykład w procesie tworzenia podobnych egzemplarzy. W tym przypadku zasada aktualizacji dokumentacji technicznej 2D także ma swe zastosowanie.

Dostęp do bezpłatnych bibliotek modeli CAD 3D

Aplikacja do projektowania najczęściej udostępnia użytkownikowi dostęp do rozbudowanych baz modeli 3D w trybie online. Z większości gotowych szablonów i modeli można korzystać podczas pracy nad swoim projektem. Niektóre programy graficzne umożliwiają bezpośredni dostęp do zasobów bibliotek z poziomu interfejsu aplikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here