Kto z nas korzysta dziś z Internetu wyłącznie na komputerze stacjonarnym? W erze, kiedy niemal każdy nosi w kieszeni smartfona i nawet dzieci bawią się własnymi tabletami, responsywność stron internetowych powinna być standardem. Całkiem niedawno Google wystąpiło z oświadczeniem, według którego przystosowanie stron WWW do przeglądania na urządzeniach mobilnych stanowi jeden z czynników premiowanych w wynikach wyszukiwania. Z kolei witryny, które nie posiadają odpowiednika w wersji mobilnej, mogą zupełnie zniknąć z organicznych wyników przy zapytaniach z urządzeń przenośnych. Świat się zmienia, a w nowym, mobilnym świecie responsywność jest kluczem do serca potencjalnych klientów.

Co to jest responsywność strony WWW?

RWD – z języka angielskiego: Responsive Web Design – to projektowanie stron internetowych w taki sposób, żeby automatycznie dopasowywały się one do wielkości ekranu, na którym są przeglądane. Innymi słowy: ze stron WWW powinno się korzystać tak samo dobrze na dużym monitorze komputera, jak na małym ekranie smartfona. Oznacza to oczywiście, że wysoka rozdzielczość musi zostać zachowana, a litery i grafiki powinny się wyświetlać w optymalnej wielkości. Najważniejsze jest jednak to, że tworzenie stron internetowych wymaga zadbania o ich maksymalną użyteczność na każdym urządzeniu. Oznacza to zwykle konieczność zmiany menu i wszystkich innych interaktywnych elementów oraz przystosowanie ich do nawigacji przy pomocy zarówno myszki i klawiatury, jak i ekranu dotykowego. Responsywne strony internetowe automatycznie wykrywają, na jakim typie urządzenia pracuje użytkownik i dopasowują się do aktualnych warunków przeglądania.

Rynek usług mobilnych wciąż się rozwija!

Obecnie korzystanie z internetu na telefonach czy tabletach to standard – blisko połowa Polaków posiada internet mobilny w telefonie. Przedsiębiorca, który ignoruje trendy i rezygnuje ze strony WWW nadającej się do przeglądania w każdych warunkach, z pewnością poniesie realne straty. Liczba użytkowników i ilość czasu spędzanego w mobilnej sieci wciąż rośnie. Jednocześnie rosną też wymagania dotyczące tzw. usability. Witryny WWW mają być nie tylko dostępne, ale też maksymalnie szybkie i użyteczne. Użytkownik nie powinien mieć żadnego problemu, aby się po nich poruszać. To wszystko sprawia, że tworzenie stron WWW to coraz bardziej odpowiedzialne zadanie.

Komu zlecić stworzenie responsywnej strony WWW?

Obecnie na rynku działa wiele firm, które wyspecjalizowały się w tworzeniu responsywnych stron WWW. Przy tak dużym wyborze ważne jest, aby umieć zastosować wobec nich odpowiednie kryteria i wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę. Warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Oprócz obowiązkowej responsywności ważne są także:

– jak najszerszy pakiet produktów i usług (idealnie jest wtedy, gdy w niskiej cenie otrzymujemy nie tylko stronę WWW, ale też dodatkowe zaplecze),

– wbudowany system do zarządzania treścią (CMS),

– czas realizacji,

– możliwość personalizacji strony,

-konkurencyjna cena,

– profesjonalizm i doświadczenie danych wykonawców.

Przykładową firmą, która tworzy strony internetowe i spełnia wszystkie powyższe kryteria, jest Eniteo.pl. Zatrudnieni tam specjaliści proponują klientom korzystną ofertę – zajmują się projektowaniem i sprzedażą firmowych stron WWW, blogów i sklepów internetowych po bardzo atrakcyjnych cenach. Oprócz samej strony w pakiecie znajduje się także pełne zaplecze, czyli domena internetowa i serwer WWW. Do kompletu dołączany jest system CMS, dzięki któremu można samodzielnie, w prosty sposób i bez dodatkowych kosztów wprowadzić ewentualne zmiany w treści witryny. Klienci mają do wyboru dwie opcje – tradycyjną witrynę podzieloną na dodatkowe podstrony oraz nowoczesną, przejrzystą, jednowidokową stronę typu one page. Mimo operowania na szablonach o gotowym układzie treści można liczyć na personalizację wyglądu – czy to dzięki kolorystyce, czy to poprzez zamieszczenie na stronie własnych zdjęć i grafik. Największą zaletą Eniteo.pl jest jednak błyskawiczny czas realizacji zlecenia. Od momentu przyjęcia zamówienia do otrzymania gotowego produktu wystarczy poczekać zaledwie dwie doby. Po 48 godzinach możemy cieszyć się wysokiej jakości stroną, która odpowiada na wszystkie nasze potrzeby, a także pełnowymiarowym pakietem dodatkowych produktów. Przede wszystkim nie musimy się obawiać, że nasza witryna nie wyświetli się poprawnie na smartfonie czy tablecie, a tym samym odstraszy połowę naszych potencjalnych klientów.

Jakie są zalety posiadania responsywnej strony WWW?

Zlecając tworzenie stron internetowych RWD profesjonalistom:

– oszczędzasz nie tylko energię i czas, ale i pieniądze – chociażby minimalizując straty związane z niskim współczynnikiem konwersji. Jeśli ponadto zainwestujesz w pakiet z systemem CMS, nie będziesz musiał się martwić o ewentualne problemy z późniejszą rozbudową strony. Oszczędności są widoczne także na najprostszym poziomie: zamiast inwestować w dwie oddzielne strony (na komputery i smartfony), wystarczy jedna, responsywna witryna,

– budujesz profesjonalny wizerunek swojej firmy. Pokazujesz, że odpowiedzialnie podchodzisz do działalności w sieci i zależy Ci na wszystkich użytkownikach, także tych korzystających z urządzeń mobilnych,

– ułatwiasz życie potencjalnym klientom – a przynajmniej nie utrudniasz im go, zmuszając ich do nawigowania pomiędzy różnymi sekcjami strony i słabo czytelnymi treściami,

– budujesz lepszą pozycję w Google i zwiększasz ilość odwiedzin na stronie – responsywne strony WWW są premiowane przez Google lepszymi wynikami przy wyszukiwaniu na urządzeniach mobilnych.

Artykuł zewnętrzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here