Istnieje wiele firm, sklepów internetowych, instytucji, fabryk, czy też indywidualnych przedsiębiorców, prowadzących własną działalność. Potrzebują one przestrzeni do przechowywania, transportu, rozładunku i kompletacji towarów. W tym celu potrzebują przestrzeni, która im to umożliwi. Do tego celu służą właśnie magazyny logistyczne.
Powierzchnie magazynowe powinny być więc odpowiednio zorganizowane, a tym zajmują się firmy, oferujące wynajem powierzchni magazynowych. Także i osoby wynajmujące takie przestrzenie powinny nieco orientować się w tej materii. Jaką więc firmę wybrać i czym się kierować przy organizacji wynajmu powierzchni magazynowej, dowiecie się z tego artykułu.
Powierzchnie magazynowe do wynajęcia- – jak wybrać?
Jak już wcześniej zostało tu wspomniane, wiele firm oferuje takie usługi. Dostępne są one na terenie całej Polski. Przy wyborze przestrzeni do wynajęcia trzeba brać pod uwagę, jaki rodzaj działalności jest prowadzony – czy mamy do czynienia z produkcją, dystrybucją towaru, jaką przestrzeń chcemy przeznaczyć na jego składowanie.
Duża waga przywiązywana jest również do opłat za czynsz – przecież przedsiębiorca musi utrzymać również pracowników, których zatrudnia zarówno w magazynie, jak i w innych sektorach danej firmy. Dysponuje on ograniczonymi zasobami finansowymi.
Magazyn logistyczny – do czego służy?
Magazyny logistyczne – są przestrzenią fizyczną, dedykowaną do przechowywania i sterowania przepływem zapasów w łańcuchu dostaw, gospodarce produkcyjnej oraz dystrybucji. Jego główne zadanie to zapewnienie warunków do efektywnego magazynowania towarów w zależności od tego, jakie operacje są wykonywane.
Przepływ produktów w magazynie stanowi fundament ich odpowiedniego przepływu i jest złożonym mechanizmem, który wymaga ogromnej koordynacji pracy maszyn i ludzi. Parametrem pracy magazynowej, odgrywającym kluczową rolę, jest zabezpieczenie zapasów przed stratami – zarówno ilościowymi, jak i jakościowymi. W tym celu jest projektowany układ technologiczny obiektu logistycznego, planowany jest podział magazynu na strewy, przepływ personelu, zapewnienie magazynowych produktów technicznych, do których zaliczamy regały magazynowe, antresole, podesty robocze, czy też systemy półkowe.
Klasyfikacja i rodzaje magazynów
Aby wybrać odpowiedni magazyn pod wynajem, trzeba brać też pod uwagę jego klasyfikację Możemy podzielić je np. ze względu na rodzaj składowanego materiału i ze względu na jego przepływ. Obejmuje ona także obiekty wyszczególnione według lokalizacji, stopnia mechanizacji (lub jej braku) i nawet typu budynku.
Podstawowe cechy, na podstawie których sklasyfikujemy rodzaje magazynów to:Podział magazynu ze względu na konstrukcję i typ obiektu. Istnieje też podział na rodzaje produktów, a także – ze względu na pełniony rodzaj zadania. Jest też podział ze względu na lokalizację i poziom zmechanizowania, a także – w oparciu o konstrukcję i typ obiektu.
Klasyfikacja i rodzaj magazynu może również wynikać z warunków, w jakich dany materiał jest obsługiwany. Kluczowe są w tym przypadku najczęściej określone cechy fizyczne danego produktu np. jego wielkość, czy materiał, z jakiego został wykonany.
Klasyfikacja ma wpływ na rodzaj wynajmowanego obiektu magazynowego, gdyż ma to wpływ m.in. na sprawność transportu danego towaru, na to, jakiego rodzaju produkty będziemy przechowywać – w obiektach otwartych takich, jak place składowe, zbiorniki, czy zasieki magazynowe są przeznaczone do składowania produktów odpornych na warunki atmosferyczne; w produktach półotwartych (wiatach magazynowych) – są przechowywane produkty o ograniczonej odporności na deszcz i zbyt długą ekspozycję słoneczną; zamkniętych(hale logistyczne, zbiorniki realizujące magazynowanie produktów, których z różnych przyczyn nie można przechowywać w tańszy sposób.
Podsumowując – wynajem powierzchni magazynowych zależy od wielu czynników takich, jak cennik za te usługi. Ważna jest też ich klasyfikacja,, a także, jakie produkty chcemy w nich przechowywać Powierzchnie magazynowe do wynajęcia możemy znaleźć na terenie całego kraju.