W jaki sposób działają kantory internetowe?

Kantory internetowe są platformami, które pozwalają przeprowadzać transakcje walutowe przez Internet. W dobie cyfryzacji i informatyzacji rynek walutowy osiągnął olbrzymie rozmiary. E-kantory podobnie jak te tradycyjnie przeznaczone są do wymiany waluty, ale aby skorzystać z ich usług nie trzeba nawet wychodzić z domu. Jest to także opłacalne z finansowego punktu widzenia.

Jak działają kantory internetowe?

Na początku trzeba założyć konto na stronie internetowej danego e-kantoru. Podczas rejestracji należy m.in. podać swoje dane adresowe i kontaktowe, a także numery kont bankowych: walutowego i złotówkowego. Dopiero później można przystąpić do realizacji transakcji. Cały proces trwa zwykle do kilkunastu minut. Wiele zależy od banku, w którym założone są konta.

Korzystanie z kantorów online to oszczędność pieniędzy i czasu. Różnica między ceną kupna i sprzedaży – spread w kantorach internetowych jest znacznie niższa niż w bankach i kantorach stacjonarnych i może wynieść nawet kilkanaście groszy. Osoby, które wymieniają waluty często mogą więc całkiem sporo zaoszczędzić.

Na czym zarabiają kantory internetowe?

Kantory walutowe zarabiają na różnicy między kursem kupna i sprzedaży. Jest to opłacalne w sytuacji, gdy transakcji jest dużo. Z kolei klienci doceniają niski spread, którego nie ma w przypadku banków i tradycyjnych kantorów. To jednak nie jedyna zaleta kantorów internetowych:

  • transakcje przeprowadzane przez Internet są całkowicie bezpieczne dla klientów – kantory online posiadają stosowne zezwolenia na działalność NBP i Komisji Nadzoru Finansowego,
  • e-kantory to rozwiązanie wygodne, walutę wymienić można bowiem bez wychodzenia z domu,
  • dzięki porównywarkom kantorów online można szybko znaleźć ten z najatrakcyjniejszymi kursami,
  • kantory działające w sieci oferują także liczne usługi dodatkowe np. zlecenia stałe czy karty walutowe.

Czy e-kantory są bezpieczne?

Kantory internetowe podlegają zasadniczo tym samym przepisom, co te tradycyjne. Muszą więc posiadać zezwolenie z NBP i nadzór KNF. Ich działalność regulowana jest przez szereg przepisów m.in.:

  • ustawę Prawo dewizowe z roku 2002,
  • ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z 2000 roku,
  • rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wyposażenia lokalu przeznaczonego do wykonywania działalności kantorowej oraz sposobu prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych z roku 2004,
  • ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną z roku 2002,
  • ustawę o ochronie danych osobowych z roku 1997,
  • ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z roku 2004.

Każdy kantor internetowy ma obowiązek rejestracji danych osobowych swoich klientów w GIODO – Generalnym Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here